Patron města zachránil norimberského chlapce

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / TOP články / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 16. 1. 2023

Starobylé německé město Norimberk odjakživa bývalo zahaleno četnými mýty a legendami. Většina z nich je dnes již částečně zapomenuta, ale záchranářský patron je známý dodnes.

Jelikož byly legendy a pověsti se středověkou minulostí v 19. století mezi obyvateli tohoto města velice oblíbené, některé z nich se předávaly v ústním podání, a tak zůstaly zachovány. Jeden z dochovaných příběhů vypráví o chlapci, který se rozhodl vydat hustým a rozlehlým lesem pro med. Protože však neznal cestu, brzy se ztratil. Chlapcova matka jej hledala všude, avšak nikdo jí nedokázal pomoci.

Žena se tedy vydala za knězem od svatého Vavřince a chtěla jej poprosit o radu. V tom okamžiku začal kostelník podle zvyklostí zvonit. Zoufalou maminku v tu chvíli napadlo požádat kněze, aby zvon nepřestal zvonit, protože by zvuk mohl jejímu synovi ukázat cestu zpět domů. Kněz o této prosbě informoval kostelníka a nechal poslat vzkaz rovněž i do kostela svatého Sebalda, kde měli také zvonit na zvony.

V lese zatím chlapec klopýtal o kořeny, roztrhl si kalhoty o ostružinové úponky, ale běžel dál za zvukem zvonů. Ty nejprve tiše pronikly lesem, pak již hlasitě a stále hlasitěji, až nakonec hoch v dálce uviděl světlo. Řekl si, že tím směrem zcela jistě leží Norimberk. Ve skutečnosti díky tomuto signálu chlapec našel cestu zpět a šťastný otec na památku této události daroval kostelu velký obnos peněz, aby od toho dne každý večer v devět hodin zazvonili na zvony.

Patron města jménem Sebald

Možná však chlapce pomohl zachránit svatý Sebald, v jehož kostele se podle pověsti na záchranu chlapce též zvonilo. Svatý Sebald, latinsky Sinibaldus nebo Sebaldus, je římskokatolickou církví uctívaný germánský světec, historicky nedoložená postava poutníka, žijící v 7. až 8. století, podle jiných legend ovšem až v 9., nebo dokonce i v 10. století. Je to lokální patron města Norimberk.

První věrohodná data o jeho kultu z let 1070 až 1072 jsou spojena se středověkým kronikářem Lambertem z Hersfeldu, jenž zaznamenal zázraky na jeho hrobě v Norimberku. Od té doby se začala šířit místní lidová úcta k Sebaldovi, podporovaná oficiální církví, která kromě záznamů zázraků neměla o Sebaldově životě žádné údaje. Přesto byl před následným svatořečením Sebaldovi postaven právě onen kostel.

Nejstarší pověst o Sebaldově životě pochází z raného 14. století. Podle ní byl Sebald synem dánského krále. Po zásnubách s francouzskou princeznou se však rozhodl pro asketický život, opustil nevěstu a vydal se na pouť. Cestou potkal dva svaté muže, s nimiž poobědval, když byli zázračně obdarováni chlebem a vínem.

Na své poutní cestě Sebald dorazil do Itálie, kde kázal ve Vicenze, a pokračoval až do Říma k papeži Řehořovi III., který jej vyslal na misii do Bavorska. Cestou na severozápad přes řeku Dunaj údajně Sebald přeplul na svém plášti a dále žil jako poustevník v okolí města Norimberk, kde se později odehrály i jiné četné zázraky, včetně posmrtné pouti na určené místo pohřbu v Norimberku.

Tento světec byl v Norimberku označován jako apoštol pro milostiplné působení. Příchozími poutníky mu byly připisovány nejen posmrtné divy, ale i kupříkladu zázrak navrácení zraku slepci nebo záchrana tonoucího. Jeho lebkou byly ve středověku léčeny i těhotné ženy.

Byl prohlášen za svatého

Na základě legendy 25. března roku 1425 papež Martin V. Sebalda prohlásil za svatého patrona města. Jeho hrob se od 12. století nacházel v norimberském Petrském kostelíku. Jak již bylo zmíněno, už před Sebaldovým svatořečením byl však v letech 1361–1375 postaven významný trojlodní gotický kostel sv. Sebalda. Byly do něj přeneseny světcovy ostatky a zhotovena na ně stříbrná relikviářová skříň se sedlovou střechou a reliéfními erby města Norimberk.

V roce 1361 tam získal relikvii v podobě žebra sv. Sebalda císař Karel IV., jenž na ni dal zhotovit stříbrnou pozlacenou skříňku a daroval ji do katedrály sv. Víta v Praze. Relikviář byl zničen v době husitské. Osud další relikvie, odvezené na hrad Karlštejn, není údajně zcela jasný. Nepodařilo se totiž určit, který z vyobrazených světců je právě patron svatý Sebald.

 

autor: Petr Matura
foto: Petr Matura


Štítky: , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!