Mayové nám zanechali dědictví

ARCHIV / KURIOZITY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 17. 6. 2022

Mayové – indiánská civilizace Střední Ameriky, která vznikla v roce 2000 př. n. l. na poloostrově Yucatán. Její zmizení se datuje na rok 900 n. l.

Tato civilizace dala světu mnoho úžasných objevů a vynálezů. Byla známá vysokou úrovní rozvoje matematiky, astronomie, umění a psaní. Za příčinu zániku Mayů byla kdysi považována invaze španělských dobyvatelů. Jenže v době, kdy se objevili v Novém světě, civilizace již dávno upadala. S příchodem Evropanů opustili města poslední Mayové.

Co všechno dali světu Mayové?

  • Tato civilizace vytvořila hieroglyfické písmo a vynalezla číslo 0.
  • Vytvořili papír z listů fíkusu.
  • Objevili také proces vulkanizace: dřevo v kombinaci s pryží se stalo velmi odolným materiálem.
  • Používali vanilku, kakaové boby a ochočili krocana.
  • V lékařství vynalezli Mayové klystýr a k léčbě používali řadu rostlin. Byli to zkušení lékaři a odborníci na anatomii: prováděli složité operace včetně kraniotomie. Často také používali léky proti bolesti z hub, peyotlu, svlačce, tabáku, a to jak pro léčebné účely, tak při rituálech.
  • Houpací síť a žvýkačky jsou též jejich vynálezy.

Byli zběhlí v astronomii, dokázali vypočítat vzdálenost Měsíce od Země a Slunce. Na základě těchto poznatků vznikl přesný kalendář. Ten měl skončit v roce 2012. Jistě si pamatujete, že tehdy mnoho lidí očekávalo konec světa. Ale podle mayské víry to ve skutečnosti znamenalo pouze konec jedné z epoch, nikoli konec světa.

Jejich řemeslníci prosluli technikou zpracování kovů, přičemž se vynalezený materiál „kusy” hojně využíval pro stavbu obydlí a chrámů.

Tajemné pyramidy a křišťálové lebky

Hlavními záhadami Mayů jsou pyramidy, jejichž počet schodů odpovídá poštu dní v roce. A ve dnech jarní a letní rovnodennosti se díky hře stínů na pyramidu šplhá obrovský had. Tyto stavby mají zajímavou strukturu a uvnitř mnoho místností, které působí jako jedinečný zvukový rezonátor. Během slavností se staly místem krvavých obětí, mayští bohové byli velmi krutí.

Jen křišťálové lebky vybroušené z horského křišťálu, které se jim též připisují, byly ve skutečnosti moderní klenotnické výrobky z 19. století. Široce známým se stal výjev, kde vládce Pacal sedí v podivné pozici. Jde o vyobrazení na desce jeho sarkofágu. Dlouho se tento obrazec považoval za sedícího pilota v nějakém letadle nebo dokonce v kosmické lodi.

Čtyři zásadní objevy

Dodnes jsou široce rozšířeny především 4 mayské objevy. Jsou známé a používané po celém světě:

• Kakao pro své tonizující a imunitu posilující vlastnosti.
• Plodiny, které jako první pěstovali Mayové, se dnes konzumují po celém světě: avokádo, bavlna, papája, fazole, slunečnice, rajčata, paprika, brambory, dýně, kukuřice a tabák.
• Léky proti bolesti ba bázi peyotlu.
• Cigarety a tabák. Neodmyslitelným prvkem mayské kultury je také kouření.

 

autor: – skm –
foto: piqsels.com


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit