Londýnský nález – dodnes neobjasněné otázky

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / TOP články / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 21. 6. 2024

Čas od času se v pozůstalosti objevují poklady. Někdy se navíc jedná o artefakty doslova záhadné a plné tajemství. Mezi ně můžeme zařadit i londýnský nález.

Údajně se objevil v roce 2006 ve starém sklepě jednoho londýnského domu. Nález měl být učiněn při rekonstrukci opuštěné budovy sirotčince. Stavbaři právě pracovali ve sklepě budovy, když narazili na důkladně zamčené dveře. Když je otevřeli, našli sadu pečlivě zatlučených dřevěných beden. Byly naplněny nejrůznějšími zvláštními předměty, včetně koster podivných plazů, bizarních nástrojů, starobylých rukopisů, podivné sbírky lebek, kostí, mumifikovaných lidských orgánů a také koster neidentifikovaných zvířat a dalších skutečně divných věcí.

Informace o tomto nálezu se rozšířily doslova rychlostí blesku a šokovaly veřejnost. Podle oficiální verze byl údajným majitelem krabic anglický cestovatel Thomas Theodor Merrylin, který v 19. století cestoval do neznámých částí světa. Merrylin prý tvrdil, že tento podivný nález postupně nashromáždil ve vzdálené zemi, obývané neobvyklými tvory. Tento záhadný muž narozený v roce 1782 měl být vědec a sběratel kryptidů, mytických nebo vyhynulých tvorů, jejichž existence nebyla nikdy vědecky prokázána. Merrylin cestoval po světě, hledal tyto tvory a shromažďoval jejich vzorky ve svých bednách.

Thomas Theodor Merrylin

Samotná osoba Merrylina je záhadná. Ještě v pokročilém věku údajně vypadal velice mladě, ve svých 80 letech prý stále připomínal 40letého muže, i když měl zvláštní pleť. Byl také obviněn z provozování černé magie, aby si prodloužil život. Přesto se s ním významní učenci tajně spojili a povzbuzovali ho, aby se o svou sbírku podělil se světem. V roce 1899 měl v úmyslu vzít malou část svých exemplářů na turné po Americe. Konzervativní postoje té doby však tento úmysl odsuzovaly. Turné bylo nakonec zrušeno ještě dříve, než dorazilo do Kalifornie.

Na přelomu století byl již Merrylin považován za mrtvého, jelikož zmizel z veřejného života. V roce 1942 se však objevil muž, který se za něj vydával. Následně daroval budovu londýnskému sirotčinci s podmínkou, že sklep nebude nikdy odpečetěn. Muž nemohl být starší než 45 let, takže se předpokládalo, že je Thomasovým příbuzným. Po této události o něm již nikdo nikdy neslyšel.

Podvrh nebo pravda?

Nález udiví například lidskou lebkou se dvěma rohy, o níž se věřilo, že je nějakého démona, kostrou malého dítěte se zuby dospělého člověka, o které se tvrdilo, že patřila upírovi – nebo kostrou velkého, údajně bájného zvířete s dlouhýma nohama a malou hlavou. Merrylinova sbírka již od svého objevení vyvolávala hned celou řadu kontroverzí. Někteří ji považovali za důkaz existence nadpřirozených bytostí, jako jsou elfové, čarodějnice a příšery, jiní ji zase označovali za podvrh nebo podvod.

Podle obhájců pravosti artefaktů této Merrylinovy sbírky obsahují pozůstatky bytostí z jiných světů, nebo se mohlo jednat i o pradávné obyvatele Země, kteří však již dávno zmizeli. Jiní zase věří, že Merrylinova kolekce obsahuje pozůstatky dávné civilizace, která podle nich byla technologicky vyspělá a dokázala stvořit neznámé mimozemšťany nebo zvířata.

Příběh o objevení záhadných Merrylinových artefaktů však taktéž vyvolává i celou dlouhou řadu pochybností. Existují některé indicie, které naznačují, že by se nakonec mohlo i jednat o vymyšlený příběh. Údajně totiž neexistují žádné fotografie ani jiné dokumenty, které by dokazovaly Merrylinovu existenci. Navíc mnoho z objevených předmětů má prý velmi pochybný původ. V roce 2012 se totiž k příběhu záhadných Merrylinových nálezů přihlásil britský umělec a fotograf, jenž tvrdil, že příběh vytvořil v rámci uměleckého projektu a že snímky zveřejněné na internetu jsou podvrhy. Otázkou však samozřejmě zůstává, jestli onen muž vůbec mluvil pravdu a nechtěl na sebe pouze jen upozornit. Tajemství Merrylinových podivných artefaktů tak stále přetrvává až do dnešních dnů.

autor: Petr Matura
foto: Pixabay


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit