Jen málo věcí může být pro člověka strašlivější než krvavý pot, záhadná nemoc od dob Krista až po současnost. Je děsivé něco takového vůbec vidět, natož si něco takového zažít.
Někteří stále nevěří v reálnost takového jevu. Přestože jde o lékařský fakt v tom nejpřísnějším slova smyslu. Jenže je to nesmírně vzácné. Tak vzácné, že i mezi lékaři se s ním v životě setká jen málo lidí. Proto se dlouho nedařilo ani prokázat, že krvavý pot je samostatné onemocnění, a ne projev některých jiných chorob.
Getsemanská modlitba Krista ke krvavému potu
První dochovaná zmínka o krvavém potu je v Novém zákoně. V Lukášově evangeliu se píše o Spasitelově modlitbě v Getsemanské zahradě: „Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve.” (Lukáš, 22,44). Zmínka o kapkách krve u tohoto apoštola-evangelisty není náhodná, neboť Lukáš byl profesionální lékař.
Kristova modlitba v Getsemanské zahradě je jednou z nejdramatičtějších stránek evangelia. Zvlášť nápadný je Spasitelův boj se strachem ze smrti. Vždyť to není obyčejný člověk, ale Bohočlověk – vtělený Bůh – Bůh sám! I když v lidské podobě. Může se Bůh něčeho bát?
Svatí otcové jednomyslně věří, že v Getsemanech se projevila skutečná lidská slabost Krista, v níž nevidí nic, co by snižovalo důstojnost Bohočlověka. Právě tato Ježíšova lidská slabost se ukázala být pro padlé lidstvo spásou. Jelikož mu jako dokonalému Bohu a dokonalému člověku byla cizí jakákoli slabost, přesto vnímal naši slabost, aby ji na sobě uzdravil. Spasitelovo vnímání lidského strachu ze smrti a jeho překonání se stává vítězstvím nad smrtí. Za cenu krvavého potu samotného Boha.
Důkazy historie a medicíny
Leonardo da Vinci (1452–1519) psal o vojákovi, který byl před bitvou přímo zalit krví, a o stejném stavu u lidí čekajících na rozsudek smrti. Alexander Dumas (1802–1870) a Heinrich Mann (1871–1950) dosvědčili, že francouzský král Karel IX. (1550–1574) byl pod vlivem duševního napětí a strachu pokryt krvavým potem.
Z lékařského hlediska
Dnes už víme, že tato krvavý pot skutečně existuje – nemoc dostala jméno hematidróza. Hematidróza neboli hematohidróza, z řeckých slov αίματα – krev a ιδρώς – pot. Krvavý pot je příznakem trofického postižení cévních stěn. Při tomto patologickém stavu se pot mísí s krví a již v této podobě prosakuje na kůži.
Erytrocyty pronikají do potních kanálků diapedézou z krevních kapilár obalujících potní žlázy. Změny cévních stěn vedoucí ke zvýšené propustnosti mohou být vyvolány chemickými mediátory. Výtok krvavého potu trvá několik minut až hodin, někdy se brzy poté opakuje. Lokalizace tekutiny může být symetrická a jednostranná, nejčastěji na konečcích prstů, čele a křídlech nosu, žilách hrudníku a vnitřní straně stehen.
Bylo zjištěno, že se vyskytuje při silném psychickém stresu a strachu, diencefalických poruchách, infekčních komplikacích, fyzických a psychických traumatech, hysterii a progresivní paralýze. Více krvavého potu by mohlo být u žen s dysmenoreou v předmenstruačním období. Snad všechny tyto případy jsou známé, ale ne všechny možné. Koneckonců hematidróza – patologie je extrémně vzácná, i když dlouho známá. V medicíně bylo od 17. do konce 20. století zaznamenáno pouze 76 takových případů.
autor: – skm –
foto: Pixabay
Štítky: Bůh, Getsemanská zahrada, hematidróza, Ježíš Kristus, krev, Kristova modlitba, krvavý pot, nemoc, Nový zákon