FOTOGALERIE: Mystérium Štěchovického pokladu

Co obsahovaly bedny, které vyzvedli Američané v rokli Závist?

V minulých číslech našeho časopisu jste si mohli přečíst o záhadách souvisejích s vyzvednutím beden s takzvaným Frankovým archívem u obce Hradišťko. Ke zmíněné události došlo v únoru 1946, přičemž celou akci doprovází několik tajemství. Společně s našimi čtenáři jsme se vydali na stejné místo po 70 letech v doprovodu českého badatele Leo Vrzala. Jaká mystéria ukrývá Štěchovický poklad?

Během akce Záhad života, která se odehrála 10. září 2016, jsme měli štěstí na slunečné počasí. Po srazu, který se odehrál ve středočeském Hradišťku, jsme se společně se čtenáři přesunuli na místo, kde došlo k jedné z nejtajemnějších událostí, souvisejících s druhou světovou válkou. V zimě roku 1946 na základě informací od německého důstojníka Aschenbacha, vyzvedlo americké speciální vojenské komando bedny s cenným obsahem. Vše se odehrálo v rokli Závist – bývalém německém výcvikovém prostoru jednotek SS.

Příjemným dnem nás provázel český Indiana Jones – Leo Vrzal, jenž ve vyprávění zdůraznil několik záhad, dosud souvisejících s touto událostí. Mystéria obklopují například přesný obsah vyzvednutých beden. V nich se pravděpodobně místo takzvaného Frankova archívu nacházely jiné dokumenty – mimo jiné zřejmě záznamy gestapa a dalších německých ozbrojených složek. Další mystéria Štěchovického pokladu souvisejí s až příliš hladkým průjezdem komanda s bednami přes české hranice a Aschenbachovou rolí v celém případu.

Na místě nám český badatel ukázal svah, kudy Američané vytahovaly bedny z rokle Závist, stejně jako místo původního úložiště Štěchovického pokladu.  To se zřejmě nacházelo dva metry vpravo od současné rekonstrukce Frankovy štoly od Helmuta Gaensela.

Na následujících snímcích si prohlédněte nejzajímavější momenty z naší  redakční výpravy.

Petr Koutský

 

» zpět nahoru «