Neuvěřitelný objev družice Kepler: Konečný důkaz o mimozemském životě?

Sonda Kepler zřejmě navždy změní naše vnímání vesmíru!

Je to něco, u čeho by se dalo předpokládat, že to vybudovala nějaká inteligence,“ pronesl o nedávném objevu astronom Jason Wright z Penn State University. O čem to mluví? O podivném kolísání jasu hvězdy KIC 8462852, které může být způsobeno uměle vytvořenou “energetickou” sférou!

Sonda Kepler patří mezi nadějné projekty americké NASA. Data z této družice již dokázala zcela změnit lidské poznání o kosmu. Sonda, zkoumající od roku 2009 okolí více než 100 tisíc hvězd v souhvězdí Lyry a Labutě, již předala vědcům mnohé cenné údaje. Ty mimo jiné zahrnují objev stovek zajímavých exoplanet, včetně potenciálně živoucí planety Kepler-452b.

Svět podobný Zemi?

Toto vesmírné těleso ze souhvězdí Labutě, objevené zmíněnou sondou počátkem roku 2015, je v mnohém podobné naší planetě. Od své domovské hvězdy je vzdáleno jen o něco málo více, než Země od Slunce. I jeho průměr je pouze asi o 60 procent větší, než u Země. S naší planetou souhlasí i některé další fyzikální charakteristiky, což vede experty k domněnce, že zde může být přítomná nejen voda v tekutém stavu, ale i život.

Mystérium vzdálené hvězdy

Ještě větší senzaci vzbudilo nejen mezi astrofyziky a astronomy dlouhodobé sledování hvězdy KIC 8462852 ze souhvězdí Labutě. Toto 1480 světelných let vzdálené vesmírné těleso je totiž nejenom zřejmě obklopeno planetami podobnými naší Zemi, ale co je ještě tajemnější – jeho jas nepravidelně vzrůstá a opět klesá. Nejdivnější je, že se poklesy vyzařovaného světla opakují nepravidelně, a to v rozmezí mezi pěti až osmdesáti dny. Co z toho vyplývá?

Podle expertů jde o náznak toho, že je tato hvězda obklopena objekty, které částečně pohlcují a odrážejí zpět její světlo. Jedním z navrhovaných řešení by podle vědců mohl být pás komet, přitažených kdysi průletem jiné hvězdy ke KIC 8462852 a zachycené její gravitací. Tyto komety by pak zde mohly dosud obíhat po netypických oběžných drahách a způsobovat nepravidelný pokles světelného jasu. Jenže podobný jev nebyl zatím nikde ve vesmíru pozorován, což podle astronomů prudce snižuje jeho pravděpodobnost!

Znáte Dysonovu sféru?

Mnohem pravděpodobnější možností je podle vědců jiná a velmi šokující hypotéza. Ta předpokládá, že vzdálená hvězda je obklopena umělou strukturou, která využívá energii, vyzařovanou z jejího povrchu. Může prý jít buď o inteligentní rasou vytvořené a obyvatelné asteroidy, kosmické koráby nebo satelity, či obrovské solární panely, nebo jinou – možná i čistě energetickou sféru, obíhající kolem tohoto “Slunce” ve vesmírných dálavách! S toutou – tehdy ještě čistě hypotetickou myšlenkovou konstrukcí, přišel počátkem šedesátých let britský matematik a astronom Freeman Dyson, podle kterého dostala i svůj název: Dysonova sféra.

Že to zní jako čisté sci-fi, ve kterých se Dysonův myšlenkový konstrukt občas objevil? Jenže podle amerického vědeckého týmu Planet Hunters, jde o nejlogičtější vysvětlení zmíněné světelné anomálie. „Ještě nikdy předtím jsme něco takového neviděli,“ prohlásila astronomka Tabetha Boyajian z Yalské University o záhadné hvězdě.

Na dohled převratného mylníku

Blížíme se tedy mílovými kroky k neodvratnému objevu planetárního systému s inteligentním životem, který navždy změní naše smýšlení o naší realitě? Nepřímo to mohou dokazovat i další objevy exoplanet v několika souhvězdích Labutě i dalších, stejně jako zvláštní a pohybující se „svítící tělesa“ pozorovaná astronomy kolem Země, ale i Měsíce a Marsu již od 17. století. Je vesmír mnohem živější, než si zatím dokážeme připustit?

Autor: Petr Koutský

Fotografie: archív NASA

» zpět nahoru «