Souprava na lov upírů

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / TAJEMNO A EZOTERIKA / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 24. 10. 2022

Když lidé v 19. století cestovali do východní Evropy, byli vždy připraveni na setkání s různými monstry. Souprava na lov upírů nesměla chybět.

V 19. století se souprava na lov upírů hojně prodávala všem cestovatelům, pokud se chystali do východní Evropy, nebo jen tak samozřejmě, co kdyby náhodou. Obsahovala celkem očekávatelné předměty: dřevěný kůl, Bibli, krucifixy, korálky růžence, pistoli s olověnými kulkami, střelný prach, dva páry různých kleští, česnek a skleněné lahvičky, v nichž se nacházely různé směsi k odpuzení upírů, třeba se žraločími zuby.

Dodnes se zachovaly mnohé typy těchto souprav z viktoriánské Anglie. Zvláštní krabice byly dodávány s řadou nástrojů, o kterých se věřilo, že jsou účinné při odvracení zla. Dodnes jsou draze prodávány v aukčních síních.

Počátky soupravy na zabíjení upírů jsou však podle jejich současného majitele, jenž dává starožitný předmět do aukce, trochu nejasné. I když na stvoření sající krev nevěříte, řemeslné zpracování dřevěné krabice je rozhodně poutavé. Uvnitř na víku je smaltovaný obraz zmrtvýchvstání Ježíše Krista a slonovinová vyřezávaná postava vlka v rouchu s kapucí a korálky růžence. Ať už si o účelnosti takové soupravy dnes myslíme cokoli, zůstává pravdou, že příběhy o upírech byly kdysi považovány za skutečnost.

 

Zabíjení upírů

Zabití upíra bylo extrémně vážné. Noviny i literatura té doby byly plné případů o lidech, kteří po exhumaci nebyli zetlelí, byli nasáklí jako kdyby krví, navíc ke klidu nepřispěly ani zprávy o tom, že se lidé mohou probudit živí v rakvi. Proto byl o předměty náboženského významu, jako jsou krucifixy a Bible, které tyto příšery odpuzují, velký zájem. Podnikavci je z toho důvodu sestavili do celých praktických balíčků, a tak vznikla souprava na lov upírů. Také mnohé zprávy o tajemné východní Evropě skýtaly děsivé případy vampyrismu. Proto se prodávaly i cestovní verze krabic.

Nepochopení podstaty určitých nemocí, o nichž se předpokládalo, že jsou způsobeny nadpřirozenými silami, jelikož nebyly dostatečné lékařské poznatky, často živilo neuvěřitelně kruté postavy, jako byl valašský kníže Vlad III. Dracul (1431–1477). Ten byl inspirací Brama Stokera (1847–1912) pro knihu Drakula z roku 1897, snad nejznámějšího románu o upírech. Veřejnost je od té doby trvale fascinována upíry. Toto téma je v televizi a v médiích trvale přítomno po více než století od vydání Stokerova klasického díla.

Z tohoto důvodu je souprava na lov upírů dodnes výborným obchodním artiklem.

autor: – skm –
foto: commons.wikimedia.org
piqsels.com


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit