Světoznámý skladatel Ludwig van Beethoven umíral velmi nemocný. Svým bratrům zanechal velice zajímavý dopis, plný emocí a bolesti, ale také odhodlání a síly.
V květnu roku 1802 odjel Beethoven na radu svého lékaře Johanna Adama Schmidta do Heiligenstadtu, aby si tam trošku oddychnul. Rezidence byla asi hodinu cesty kočárem od Vídně, tudíž nabízela klid a odpočinek. Dne 6. října 1802 napsal skladatel, tehdy v depresi a neschopný skrývat svou rostoucí slabost, dopis zvaný „Heiligenstadt Testament”. Odhalil v něm svou hluchotu a vyjádřil znechucení nad svým zdravotním stavem. Druhá část této závěti byla dopsána o několik dní později, konkrétně 10. října 1802. Už v té době zapomněl třikrát zmínit jméno svého druhého bratra Johanna. Později, během svého života, napsal ještě dvě další závěti – v roce 1824 a těsně před svou smrtí v roce 1827.
Pro mé bratry Carla a Johanna
Ó vy muži, kteří si myslíte, nebo to i říkáte, že jsem zlomyslný, tvrdohlavý nebo misantropický, jak moc mi křivíte. Neznáte skutečné důvody mého jednání, moje srdce a mysl byly od dětství nakloněny jemným citům a dobré vůli. Vždy jsem dokonce toužil dokázat něco velkého, ale teď si představte, že jsem už 6 let beznadějný případ, dehonestován nesmyslnými lékaři, rok co rok prohlížen v naději na zlepšení. Ale nakonec jsem nucen čelit vyhlídce na trvalou nemoc (jejíž vyléčení bude trvat roky, nebo nebude nikdy možné). Narodil jsem se s horlivým a živým temperamentem, dokonce náchylný k odvržení od společnosti, byl jsem i nucen brzy se izolovat, žít v osamocení, kdy jsem se občas snažil na vše zapomenout. To, jak krutě mě odpuzovala smutná skutečnost mého špatného sluchu, a přesto jsem nemohl mluvit nahlas nebo křičet, protože jsem hluchý. Ach, jak bych mohl připustit takovou vadu v jediném smyslu, který bych měl mít dokonalejší než jiné, ve smyslu, který jsem kdysi vlastnil v té největší dokonalosti, jaké se v mé profesi jistě těší málokdo.
Nemohu to říct nahlas, odpusťte mi, když mě vidíte se stranit, rád bych se s vámi sbližoval. Ale mé neštěstí je dvojnásobně bolestivé, protože jsem nepochopen, nemohu se bavit ve společnosti, debatovat a vyměňovat si názory. Mohu se bavit jen tak, jak dovolí mé potřeby. Musím žít ve vyhnanství, zachvacuje mě hrůza a strach, že budu vystaven nebezpečí, že bude odhalen a komentován můj stav.
Přesně tak se cítím poslední půl rok, který jsem strávil na venkově na doporučení mého lékaře, abych šetřil svůj sluch, a to v souladu s mou přirozenou dispozicí. I když jsem někdy odporoval a podléhal své náklonosti ke společnosti. Jenže jaké to bylo ponížení, když člověk stojící vedle mě slyšel v dálce hrát flétnu a já neslyšel nic. Nebo někdo slyšel zpívat pastýře a já zase neslyšel nic. Takovéto příhody mě přivedly na pokraj zoufalství a stačí málo, abych ukončil svůj život. Pouze umění mě udržovalo při životě, zdálo se nemožné opustit svět, dokud jsem nesložil vše, co jsem cítil, že mám stvořit, a tak jsem vydržel tuto ubohou existenci. Opravdu ubohé, jak náhlá změna může uvrhnout člověka z nejlepšího do nejhoršího stavu.
Dodatek z 10. října 1802
Ludwig van Beethowen
Štítky: bolest, dopis, duše, hudba, Ludwig van Beethoven, odkaz, skladatel, umění, význam, život