Verne předběhl svou dobu

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 15. 10. 2021

Historie se pyšní mnoha velikány, kteří přinesli lidem spousty vynálezů a objevů. Dnes si povíme o známém spisovateli. Jules Verne. Pro mnohé to bude opakování, ale víte o něm vše?

K jedněm z největších badatelů o budoucnosti patří bezesporu Leonardo da Vinci, Nostradamus či známý francouzský spisovatel, jeden ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury, Jules Verne (8. února 1828 – 24. března 1905). Jeho dobrodružné a inspirativní romány jsou doslova přehlídkou vynálezů, z nichž se mnohé poměrně záhy podařilo i zrealizovat.

Tento spisovatel, po němž je dokonce pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce, se čtenářům, a to zejména těm mladším, dostal doslova ,,pod kůži“. Beletristickou formou dokázal umně zpopularizovat vědu s prvky překotného nástupu průmyslové revoluce, navíc s notnou dávkou dobrodružství. K dobrodružným výpravám neměl sám Verne nikdy příliš daleko. Už jako malý chlapec se chtěl realizovat jako plavčík na obchodní lodi. Tento úmysl mu však překazil zásah rodičů.

V polovině 19. století, v období páry, Verne spatřoval velký skrytý potenciál ve využití elektřiny. A právě elektrická energie se stává zdrojem pohonu veliké části jeho vynálezů, přičemž význam elektřiny se pak naprosto zhmotnil během několika následujících desítek let. Ve 20. století pak dochází k takzvané elektrické revoluci.

 

 

Knižní předpovědi

Během roku 1863, kdy byl Verne ještě plný optimismů z vynalézání, píše zároveň román ,,Paříž ve dvacátém století“. Jak víme, v něm se setkáváme s vizí, jak bude francouzská metropole vypadat za sto let. Samozřejmě, i zde je v hlavní roli elektřina.

Kupříkladu myšlenka přenosu slov, zvuků, pohybu a obrazů na velkou vzdálenost pomocí dlouhých kabelů natažených pod mořskou hladinou se objevuje v jeho románu ,,Plovoucí ostrov“ z roku 1895. Tato kniha bývá často považována za první náznak internetu. Hrdinové jeho děl pak mívají k dispozici rovněž i další vymoženosti, jako je například elektrická tramvaj nebo lednice.

Postupem času se však začala projevovat i pochmurná stránka spisovatelovy osobnosti. Začal si totiž uvědomovat, že vynálezy mohou jak prospívat, tak i naopak zcela zlikvidovat lidskou civilizaci. Z těchto myšlenek pak vychází jeho román ,,Ocelové město“ roku 1879, nebo také román ,,Vynález lásky“ z roku 1896. V dílech se začíná objevovat varování před zneužíváním vědy a hrozba zbraní hromadného ničení. Navíc v té době Verne již pociťuje jakousi předtuchu pomalu se blížící první světové války.

V představivosti o možnostech vědy se jeho konkurentem o něco později stává vynálezce Nikola Tesla (10. července 1856 – 7. ledna 1943). I po tomto pionýru bezdrátové techniky, který popsal princip mobilních telefonů a datových přenosů, autorovi více než tří stovek vynálezů, je též pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce. Mnozí badatelé se navíc domnívají, že právě Tesla, v rámci svých výzkumných pokusů, mohl zapříčinit dosud ne zcela uspokojivě objasněnou takzvanou tunguzskou katastrofu, k níž došlo 30. června 1908.

 

autor: Petr Matura
foto: pixabay.com


Štítky: , , , , , , ,





Mohlo by se vám líbit


Unlock the potential of your cryptocurrency investments with expert guidance. Visit Coinbase Login to discover comprehensive trading strategies and insights tailored for success. Покупаю на MagBo - берегу свое бабло!