Velké tajemství NASA: Proč byly snímky z Měsíce upraveny?

Zatajila nám NASA některé skutečnosti o Měsíci?

Mezi nejzajímavější mystéria patří zážitky účastníků amerických měsíčních misí Apollo. Kromě záhadných světel, měli také spatřit tajemné struktury a neznámá létající tělesa. Byli na Měsíci svědky mimozemské aktivity?

Na měsíční planinu Moře jasu přistál v prosinci 1972 lunární modul mise Apollo 17. Američtí astronauté Eugene A. Cernan a Harrison Hagan Schmitt, kteří vystoupili na povrch Měsice ještě netuší, že zde záhy zaznamenají podivnou záři! Na tajemném snímku, který záhy pořídil astronaut Cernan, je za stojícím Schmittem vidět něco nepatřičného, co tam nemá být! V dálce nad měsíční krajinou lze po několikanásobném zvětšení spatřit barevnou záři, připomínající duhu nebo spíše spektrální odraz světla na skle. Co tam kosmonauté vyfotili?

Kupole, která tam neměla být?

Mohlo snad jít o odraz světla na objektivu fotoaparátu, nebo jev související s jinou fotografií Měsíce, která se již nedá v dobré kvalitě dohledat? Na ní je vidět nad jedním z měsíčních kráterů objekt připomínající skleněnou kopuli. I když se může jednat o optický klam, nabízí se i jiné řešení. Nacházejí se snad na Měsíci jakési záhadné lesklé objekty, vyrobené mimozemskou civilizací?

Létající objekty a neznámé záře!

Vždyť u této fotografie není pochyb o její pravosti. Astronauté z Apolla 17 měli údajně také vidět tajemné letící objekty nad Měsícem a podivné záblesky. Jeden z nich naleznete na oficiálně dostupné fotografii, označené jako AS17-134-20408, kterou snadno dohledáte v oficiálním webovém archívu Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku, známějšího pod zkratkou NASA. Ale podobných fotek a zážitků z Měsíce, měli mít američtí kosmonauté mnohem víc!

Pouze optické klamy a odrazy?

V některých případech by se mohlo snad nabízet zdánlivě snadné vysvětlení! Jaké? Mohlo by jít pouze o optické klamy, či světelné odrazy na čočce fotoaparátů Hasselblad, které astronauté využívali během lunárních misí. Jenže na pouhé omyly, odrazy a vizuální klamy, se při lunárních misích objevilo až příliš mnoho nelogičností a nevyjasněných mystérií!

Znáte Svatého Mikuláše?

Například během letu Apolla 8, které jako první lidský objekt s posádkou obkroužilo Měsíc, měli astronauté spatřit UFO, které je pronásledovalo. Řídící středisko v Houstonu prý jejich pozorování potvrdilo dokonce zpětnou větou: „Vaše hlášení je důkazem toho, že existuje Svatý Mikuláš!“ Mikuláš alias Santa Claus bylo kódové označení NASA pro UFO, nebo neznámé objekty, které možná nejsou lidského původu!

Různá délka stínů

O tom, že američtí astronauté možná na Měsíci spatřili něco, co neměli, mohou nasvědčovat i podivně upravené snímky. Detaily lunárních záběrů totiž mnohdy neodpovídají přirozenému světlu, které na Měsíci panuje, jindy jsou přímo poznat zásahy do fotografií. Například na slavném snímku z vůbec první úspěšné mise Apollo 11, kde jsou vidět kosmonauté Aldrin s Armstrongem, jak na povrch upevňují americkou vlajku. Jenže Aldrinův stín je zde mnohem delší, než Armstrongův! To není při fotografování při přirozeném světle možné. Znamená to, že během focení bylo využito umělé osvětlení?

Až příliš mnoho retuší?

Na jiné fotografii – tentokrát pořízené prý během výpravy Apollo 15, je zcela zřetelně vidět velmi světlá tabulka s americkou vlajkou a nápisem United States na lunárním modulu, zatímco okolí je velmi tmavé. Byla tedy tato část modulu dodatečně nasvícena nebo později retušována?

Proč byly snímky upraveny?

Podobných nelogičností nalezneme na snímcích z lunárních více – ať už se jedná o stopy pod tryskami, chybějící zaměřovací křížky fotoaparátů, nebo zvláštní výrazná světla, obklopující astronauty a měsíční krajinu. Spatřili tedy astronauté na Měsíci UFO, nebo jiné zvláštní objekty, proto byly některé snímky dodatečně retušovány, či přímo později natočeny uměle ve studiu na Zemi? Ve světle zmíněných faktů se to nezdá až tak fantastické!

O dalších lunárních mystériích se dozvíte v mém článku Co se děje na Měsíci, který naleznete v únorových Záhadách života 2/2015, na straně 26.

Autor: Petr Koutský

Fotografie: shutterstock.com

 

» zpět nahoru «