Ztracený hrob dobrodruha, snílka a krále Madagaskaru. Odhalí někdo jeho tajemství?

ARCHIV / Světové záhady / 27. 8. 2019

Je těžké najít neobvyklejší životopis než životopis Moritze Beňovského (2. 9. 1746 Vrbové – 23. 5. 1786 Madagaskar) – Slováka, který bojoval za Poláky, jako vyhnanec pobýval na Sibiři ve vyhnanství, a ukončil svůj život jako král Madagaskaru. Kromě toho se proslavil jako nepřítel carevny Kateřiny II. a jako přítel George Washingtona a Benjamina Franklina. Byl důstojník, diplomat, spisovatel a dokonce i velký šachista, přičemž tuto hru obohatil o tzv. „Beňovského mat“. A to jde stále o jednu osobu.

Moritz Beňovský se narodil na západním Slovensku, které bylo tehdy jako Horní Uhry součástí Rakouského císařství. Ve svých pamětech Beňovský napsal, že dlouho bojoval na bojištích sedmileté války (1756-1763), ale pokud vezmeme v úvahu jeho věk v době konce této války (17 let), toto tvrzení vypadá pochybně.

Po smrti otce byl Beňovský připraven o dědictví a musel uprchnout do Polska. Tam studoval geografii a snil o cestě do Indie. Situace se však vyvinula jinak. V roce 1768 začalo povstání Barské konfederace vedené Tadeuszem Kościuszkem a Móritz se připojil k řadám povstalců. Podílel se na mnoha bojích s ruskými vojáky, prokázal značnou odvahu, ale byl zajat a uvězněn v Kazani. Společně se svým přítelem ze zajetí utekl a dostal se do Petrohradu, kde chtěl nastoupit na nizozemskou loď a odjet do Evropy. Kapitán lodi ale odevzdal oba uprchlíky ruským úřadům. Ty už byly tentokrát nesmlouvavé a následoval trest – 8 měsíců vyhnanství až na Kamčatce, konkrétně v osadě Bolšereck.

Zdálo by se, že Beňovský bude nucen strávit zbytek svých dní na Kamčatce, v drsném severském podnebí a tisíce kilometrů od Evropy. Ale on nebyl člověk toho druhu, který by se s tím tak snadno smířil. Zosnoval spiknutí a na jaře 1771 se skupinou spiklenců čítajících na 70 lidí zabil náčelníka osady, unesl loď a na ní unikl z Ruska do Japonska. Po plavbě z Japonska uprchlíci navštívili portugalskou kolonii Macao a francouzské državy v Indickém oceánu a tam Beňovský poprvé přišel na myšlenku kolonizace Madagaskaru.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadný nový lidský druh z čínské jeskyně Červený jelen

Po obeplutí Afriky jeho loď doplula do Francie, kde byli uprchlíci vítáni jako hrdinové. Někteří z nich se rozhodli vrátit do Ruska, někteří zůstali ve Francii. Beňovský využil svou popularitu a s podporou francouzských úřadů rekrutoval jednotku sestávající z 260 vojáků a důstojníků, a vydal se kolonizovat Madagaskar.

Po přistání na ostrově v únoru 1774 Beňovský začal stavět novou osadu, která se podle jeho plánu měla stát hlavním městem kolonie. Podařilo se mu také navázat přátelské vztahy s místními kmeny, díky kterým ho domorodci o dva roky později prohlásili za svého krále. V následujících letech Beňovský podniká další cestu do Evropy, kde se neúspěšně snaží získat peníze na další kolonizaci Madagaskaru. V roce 1785 se vrátil na ostrov, ale příští rok byl ve věku pouhých 39 let zabit v boji  při ostřelování jeho pevnosti…

Památník M. Beňovského

Vzpomínka na tohoto mimořádného člověka je však pořád živá. Na Madagaskaru je stále považován za národního hrdinu a jeho jméno nese i jedna z ulic hlavního města ostrova Antananarivo.

Bohužel, nikdo neví, kde leží hrob tohoto dobrodruha, snílka a krále. Snažil se ho nalézt i náš záhadolog Ivan Mackerle během expedice v roce 1998, ale nepodařilo se. Možná i proto, že Beňovský nebyl zřejmě pohřben ve městě Maroantsetra (dříve Louisburg), které Beňovský založil, ale na místě zvaném Cap Est (Východní mys), jak zjistil Vladimír Dudlák, který po Beňovkého hrobě systematicky pátrá a v roce 2014 se se svou skupinou vrátil již ze čtvrté výpravy sledující na Madagaskaru právě tento cíl. Ani on však zatím úspěch neměl.

-skm-

Obr. www.citylife.sk, www. bystricoviny.sk, www. dennikn.sk, archiv autora

 

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit