Ztracená a opět nalezená velká zeď. Ovšem vietnamská

ARCHIV / Světové záhady / Záhady / 23. 7. 2020

„Je to nejdelší památka v jihovýchodní Asii,“ říká s hrdostí prezident vietnamského společenství historiků, profesor Phan Huy Le. „Její délka je 127 km a výška zdi v některých místech je až do 4 metrů!“ A přesto se po ní muselo pátrat.

Velká vietnamská zeď, jak byla objevena v březnu 2011

Připomeňme si, že Velká čínská zeď prochází přes severní Čínu, je dlouhá 8851,8 km a její výška v některých oblastech činí až 7 metrů. Vedle ní je vietnamská zeď, samozřejmě, podstatně menším dílem. Ale na jih od Velké čínské zdi neexistuje nic, co by se jí aspoň trochu podobalo.

Jen krátká zmínka

V roce 2005 Dr. Andrew Hardy, profesor a vedoucí pobočky hanojské pobočky francouzské školy asijských studií, našel podivný odkaz na jakousi „Dlouhou zeď Quang Ngai“ v dokumentu z roku 1885, napsaném na dvoře soudní dynastie Nguyễn, pod názvem „Popisná geografie císaře Dong Khanh“.

Krátký odkaz vyústil v hlavní výzkumný projekt a četné archeologické expedice, která vedla dr. Hardy a Dr. Nguyen Tien Donga, archeologa z Ústavu archeologie na vietnamské akademii sociálních věd. I když se zdá nemožné, aby se tak velké dílo prostě „ztratilo“, zeď byla nalezena až po několika letech práce mezinárodního týmu archeologů v roce 2011.

Táhne se od severu k jihu přes provincii Quang Ngai a Binh Dinh a podle mínění vědců její stavba začala v roce 1819 pod vedením Lê Văn Duyệta (1763/4 – 1832), vietnamského generála, který pomohl císaři Gia Longovi (1762-1820) uchvátit moc v zemi a nastolit tak v ní vládu dynastie Nguyễn, poslední vietnamské dynastie vůbec. Tato teď je potom zřejmě největší stavbou, postavenou za její vlády.

Spíš val než zeď

Přes analogie s Velkou čínskou zdí, je vietnamská zeď podobná spíše Hadriánovu valu, postaveného Římany na Britských ostrovech, jež označovala hranici mezi Anglií a Skotskem. A stejně jako Hadriánův val byla postavena podél už existující cesty. Spojila tak více než 50 již existujících pevností, jejichž posádky měly udržovat pořádek a zajistit placení daní. Archeologové rovněž zjistili, že také mnohé tržnice a chrámy postavené pod silnicí jsou mnohem starší než zeď.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Atlantida Pacifiku – otázka i výzva zároveň

Hlavním smyslem zdi bylo rozdělit území vietnamského císařství a napomoci kontrole obchodu mezi Vietnamci, kteří žili v údolích, a národem Hré, který obýval horské oblasti.

U základů Velké vietnamské zdi

Je možné, že na stavbě zdi oba národy spolupracovaly, protože podle výzkumníků byla stavba takové zdi v zájmu obou. Místní obyvatelé na obou stranách tohoto vietnamského „divu světa“ ovšem tvrdí, že jejich předkové postavili tuto zeď proto, aby chránili své území před vpády z druhé strany. Jak to tedy bylo doopravdy, zůstává stále záhadou.

Vietnamská vláda nyní uvažuje o zapsání Dlouhé zdi do seznamu objektů kulturního dědictví a do budoucna doufá, že tento památník se stane jedním z hlavních turistických cílů ve Vietnamu.

-skm-

Obr.: wikipedie, www.timetravelturtle.com, archiv autora


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit