Zaručené prostředky proti upírům – smrtihlav a popel z jeho spáleného srdce  

DĚSIVÉ LEGENDY / Magie / Světové záhady / Záhady / 1. 9. 2020

Vědci zjistili, odkud pocházejí legendy o upírech a co se za nimi ve skutečnosti skrývá. V 19. století příběhy o těchto jevech vyvolávaly velké vzrušení. Proč?

Nová Anglie, USA, začátek 19. století. Záhadná nemoc si vybírá mnohotisícovou daň obětí mezi zemědělci a členy jejich rodin po celém východním pobřeží Spojených států. Vesničané překopávají hroby, aby nejprve usekli hlavy mrtvolám, a pak spálili jejich ostatky v ohni. Tak se bojovalo s upíry.

Christopher Lee jako upír a hrabě Dracula. Film z roku 1972

Místo upíra nemoc

A přitom šlo o něco jiného – o tuberkulózu. Robert Koch objevil tuberkulózní tyčinku až 24. března 1882, objevit tuberkulózní ložisko na rentgenu bylo možné až po jeho objevu v roce 1897. A všechny příznaky tuberkulózy – nakažlivost, zašedlá kůže, pokleslá víčka očí, a kapající krev z úst po kašli – to vše považují američtí zemědělci za důkazy nečisté síly – působení upírů.

A právě tyto hrozné události ve Spojených státech před dvěma sty lety stály u vzniku masového strachu z upírů. Dodnes se tato legenda rozrostla do kultu s romantickou září, ale v oněch dnech v americké Nové Anglii to byla opravdová a děsivá panika.

Jen si to představte – infekční onemocnění, které je mnohem pomalejší než COVID-19, a jeho příznaky jsou ještě záhadnější. Náhle propukne, zanechává hory mrtvých těl, a pak zmizí. A současně je nemoc velmi rozmarná při výběru obětí. Ničí jednoho člena rodiny po druhém, ale někomu se záhadně vyhne.

Farmáři ale věřili na oživlé mrtvoly

Příznaky tuberkulózy nebo souchotin (jak bylo tehdy onemocnění nazýváno) jsou známy po celá staletí. Ale u nevzdělaných farmářů takové znalosti nelze očekávat. Jen si představte, že v některých farmářských domácnostech začali mizet lidi jeden po druhém. Slábli, hubli, život z nich unikal, a hřbitov za domem se každý měsíc rozrůstal. A pokud lidé k tomu ještě vykašlávají krev? Je příliš velké pokušení uvěřit, že v tomto domě žil vampýr a nyní postupně „vysává“ ty, kteří žili vedle něj, dokud je nepřivede do hrobu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ztracená civilizace v Amazonii stará tisíce let. Zůstala po ní jen jediná stopa…

Slovo „upír“ tehdy obyvatelé Nové Anglie nepoužívali. Ale věřili, že je to zlý duch – ne živý člověk, ale mrtvola, vycházející z hrobu. Chcete-li ho zničit, je třeba mrtvolu vykopat, useknout mu hlavu a položit lebku spolu s kostmi napříč, jako na pirátské vlajce. Srdce musí být odstraněno a spáleno.

A praktikoval se ještě další strašný zvyk – pokud má někdo z rodiny upíra tu hroznou nemoc, musí sníst popel z pohřební hranice…

Vojáci zkoumali vampýrský hrob

„Smrt upíra“ (rytina ze 17. století)

Jeden z těchto hrobů s lebkou a zkříženými kostmi byl nalezen v Connecticutu v roce 1990. Pohřbený neměl srdce, což nepřekvapilo, a cedulka se značkou „JB 55″ byla k rakvi přibita měděnými hřebíky. Jde pravděpodobně o nejslavnější upíří pohřeb ve Spojených státech. Před několika měsíci byl znovu otevřen s cílem detailně prozkoumat ostatky. Výsledná zpráva vojenských expertů byla představena v Národním muzeu zdraví a medicíny. Jaký byl výsledek zkoumání?

The Washington Post napsal, že v hrobě JB 55 byl pohřben těžce pracující zemědělec v roce 1820. Měl zlomenou klíční kost, která se pořádně nezahojila. Kromě toho „upír“ trpěl artritidou kolena. Ale co je nejdůležitější – byl pohřben tak zvláštním způsobem proto, že trpěl tuberkulózou.

Román „Dracula“ a hlavní město „upírů“

Hrozné rituály a exhumace údajných „upírů“ se konaly po celém východním pobřeží, až téměř do konce 19. století. Ale hlavním městem amerických „upírů“ se stal Rhode Island. A to vše kvůli hroznému a neobvyklému příběhu, ke kterému došlo v roce 1892. Jsou o tom podrobné zprávy v tehdejším tisku.

Místní farmář George Brown pohřbil svou ženu, a poté i své dvě dcery – jednu po druhé. Ale když se u jeho syna objevily příznaky „upíří nemoci“, vesničané přesvědčili hospodáře, aby šel na hřbitov a vykopal všechny rakve. Ostatky jeho ženy a jedné z dcer byly zcela v rozkladu, ale druhá dcera byla téměř nedotčená. A její vlasy a nehty, trochu od chvíle smrti povyrostly. To nakonec utvrdilo vesničany v jejich hrůzném podezření.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ďáblova věž – přistávací plocha mimozemšťanů?

Až poté lékaři vysvětlili, že dívka byla pohřbena uprostřed zimy, a nízké teploty uchránily tělo před rozkladem. Ale i tak bylo spáleno dívčino srdce a popel snědl její bratr. Nepomohlo to – také on zemřel na tuberkulózu.

Vykopávky v Bulharsku v roce 2014 odhalily středověký hrob „vampýra“. Mrtvému vrazili kůl do srdce

Ale tím příběh neskončil. Pět let po událostech na Rhode Islandu byl vydán legendární román „Dracula“ od irského spisovatele Brama Stokera. A když sám romanopisec v roce 1912 zemřel, novináři našli v jeho pozůstalosti novinové výstřižky s příběhem farmáře George Browna. Tak došlo k bizarně propleteným upírským příběhům Starého a Nového světa.

-smk-

 


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit