Záhady tajemné Karélie – UFO, labyrinty a mystická Holubí kniha

ufo / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 14. 5. 2020

Karélie se nachází na sever od Petrohradu. Na západě obepíná Karélii Finsko, ze severu Bílé moře a z jihu Ladožské jezero. Je to země jezer, nekonečných lesů a bílých nocí. Zajímavou památkou je největší dřevěný chrám v Rusku na ostrově Kiži, který je postavený bez jediného hřebíku či jiného kusu kovu. Ještě zajímavější však jsou tamní podivné světelné jevy a záhadné stavby.

Světlo ho přibilo k zemi

Ruští badatelé o nich získali několik jejich zajímavých svědectví:

„Jednou naše skupina nocovala v Karelské šíji na úzkém poloostrově zasahujícím do mrtvého jezera,“ vypráví Jurij Rogo o příhodě, kterou zde zažil s přáteli. „Uprostřed noci jsme viděli, jak oblohu ozářil mohutný paprsek světlometu. Vycházel z místa několik set metrů od nás – přímo z okraje mysu. Co to je? – divili jsme se. Vždyť jsme tam ještě večer chodili a sbírali klestí na táborák. Někdo zažertoval, že je to možná ponorka, která vyplula na hladinu. Tak jsme všichni – a bylo nás dvanáct – vstali a šli ke světlu. Sotva jsme došli na výběžek, světlo bliklo a zmizelo. Ale přímo na kamenité půdě zůstala probleskující skvrna v průměru asi tří metrů. Jeden z nás, Paša, z hlouposti sáhl přímo dovnitř a upadl. Jinak se nikomu nic nestalo. Když jsme ho zvedali z kruhu, přímo jsme cítili, jak ztěžkl, jako by ho k zemi přidržovala jakási síla. Probral se asi za patnáct minut, ale nic si nepamatoval.“

Paprsek uprostřed bažin

Případy záhadných událostí se zde tradují už dlouho. Začátkem 80. let minulého století navštívila při své cestě po Karélii čtveřice inženýrů zapadlou vesničku nedaleko severního břehu Oněžského jezera. Začali tam potom jezdit pravidelně a z opuštěného srubu si udělali rybářskou základnu. Jednou na podzim sbírali poblíž bažiny, která začínala asi patnáct kilometrů za vesnicí, brusinky. Podařilo se jim však v bažinách zabloudit natolik, že se z nich do západu slunce nevymotali. Bylo jasné, že musí přenocovat na místě, ale nijak je to nezkormoutilo. Postavili si provizorní přístřešek a chystali se večer k noclehu. V té chvíli uviděli najednou uprostřed bažin paprsek, tenký jako provázek, mířící k zenitu a mizející v nízké oblačnosti. Přesně však věděli, že tím směrem není na desítky kilometrů žádné obydlí. Paprsek svítil asi půl hodiny, pak najednou zhasl. Tajemný jev tyto zkušené inženýry natolik zaujal, že se druhý den na místo svého nocování vrátili. A opět se záhadný paprsek objevil, na stejném místě, jen o hodinu později. A po deseti minutách zhasl.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Leonardo da Vinci, tajemství neberou konce

Dopis s popisem události inženýři poslali do Leningradského hydrometeorologického institutu. Jeho pracovníci se rozhodli na místo zajet. Protože k bažině nevedla žádná pořádná cesta, vydali se tam pracovníci institutu jen nalehko, bez těžké a velké aparatury, jako je polní magnetometr nebo měřič napětí elektrického proudu. Paprsek viděli na stejném místě jako inženýři. Určili směr za pomoci buzoly, přesně na stupně. Podivné bylo, že když se objevil paprsek, ozval se na dlouhých vlnách i jakýsi šumivý signál. A ten zmizel až dvacet minut poté, co paprsek zhasl.

Vědci se kupodivu nemohli shodnout na tom, jakou má paprsek barvu. V dalekohledu paprsek ztemněl, i když to vlastně u běžného světla bývá opačně. Paprsek také vyfotografovali – třemi rozdílnými fotoaparáty. Na každém záběru se paprsek skládal z jiného počtu světelných proudů – na jednom byly dva, na dalším tři. Přitom všichni vědci sami viděli jen jeden paprsek. Víc nezjistili. O co jde? To se nevysvětlilo dodnes.

Karelské UFO a Holubí kniha

V Karélii se odehrál i případ, který dlouho platil za základní ufologickou záhadu za „železnou oponou“. Na noční obloze 20. září 1977 se nad Karélií objevila obrovská svítící „medúza“. Tento záhadný jev pozorovali nejen nad Karélií, ale i nad Finskem, a nad celou severozápadní částí SSSR. Případ byl komentován se vší vážností v oficiálním sovětském tisku. Teprve později se ukázalo, že články o „karelském UFO“ jen posloužily k zamaskování toho, že šlo o noční start sovětské rakety z doposud utajeného vojenského kosmodromu Pleseck, umístěného asi 400 km severovýchodně od Petrohradu.

Karélie však není jen místem takovýchto těžko uchopitelných záhad. Je zde i něco, co lze opravdu najít a prozkoumat, protože to není možné jen tak lehce přehlédnout. A tím jsou megalitické stavby. Zatímco celá Evropa zná různé klasické stavby, od jednotlivých menhirů, kamenných řad, dolmenů apod., pobřeží Karelské šíje je známé úplně jiným a nezvyklým druhem – a tím jsou obrovské kamenné labyrinty a spirály, sestavené z malých, i z mnohatunových balvanů. Proč jsou zrovna zde, a proč zde ty nám známé a obvyklé stavby chybí?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Znáte 10 nejzáhadnějších případů UFO v USA? Tady jsou!

A co teprve Kamenná – či Holubí – kniha? V ruské ústní i písemné slovesnosti má Karélie nezastupitelné místo díky legendám, básním a písním. Přitom nejde o žádnou knihu, ale o záhadnou stavbu, na které je prý vytesáno veškeré vědění předků. hledali Dobrodruzi i snílci ji hledají po celá staletí hledají a pokračují v tom dodnes. Stejně jako v luštění všech dalších karelských otazníků.

-skm-

Foto: edinaya-veda.ru, http://journal-gorproekt.ru/, www.kazling.ru

 

 

 

 


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit