Záhady Jakutska – časoprostorové anomálie, UFO i mimozemšťané

Báje, mýty, legendy, pověsti / Světové záhady / Vesmír, UFO a mimozemšťané / 3. 12. 2020

Už jste někdy viděli UFO? Neznámé bytosti? Jak tvrdí badatelé, celá třetina lidí se s anomálním jevem setká alespoň jednou za život. Jsou však zjevně místa, kde se s nimi setkávají ještě o poznání častěji

O svém zájmu o ufologii a záhadách hovoří Gennadij Bočarov, vynálezce a poradce generálního ředitele Jakutského geodetického institutu:

Dopravní letoun Il 18

Záhadné ochrnutí

„Ano, v mládí jsem prožil setkání s neznámem „na vlastní kůži“. Byl jsem na praxi v Podmoskevsku. Všichni studenti o víkendu odjeli a já zůstal sám. Ležím v posteli a tu náhle jako by mě něco lezlo pod přikrývku. Jako kdyby někdo zvedal všechny čtyři její rohy. A potom, jako bych se začal sám vznášet. Ani rukama, ani nohama jsem v tuto chvíli nemohl pohybovat – jako bych ochrnul.

„Možná vodka byla špatná“, řeknete si, ale nemyslete si, že jsem byl opilý, alkohol já tehdy ještě nepil. V tuto chvíli slunce zasvítilo do pokoje a vše ustalo. Běžel jsem do vrátnice a všechno jsem nahlásil, neboť jsem byl velmi vyděšený. Od té doby jsem začal shromažďovat všechny informace o záhadných jevech.“

Otočené letadlo

Dříve byly tyto informace vydávány „pouze pro soukromé použití“ a obyčejní lidé přístup k takovým materiálům neměli. Po přečtení dokumentu musel být zničen. Když začaly lety do vesmíru, začalo být i více informací. Z vojenských kanálů byl rozeslán příkaz: O všech neobvyklých jevech musel být vyhotoven podrobný písemný zápis. Zde je nyní jeden z příběhů, který se udál při letu na vnitrostátní lince a později se stal všeobecně známým:

Při letu dopravního letadla Iljušin Il-18, což byl velmi spolehlivý stroj, který někde ještě dodnes létá, zpravidla po dostupu určité výšky řízení přebírá autopilot. První pilot v tomto případě spočívá a druhý sleduje přístroje. Druhý pilot náhle zpozorněl – stalo se něco divného. Chytl prvního pilota za rukáv:

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadné vikingské pevnosti. K čemu vlastně sloužily?

„Podívejte!“ První pilot se vzbudil, prohlédl a strnul – hvězdy se převrátily! Jakoby letadlo letělo hlavou dolů! Ohlásili se dispečera na zemi, ale ten řekl, že je všechno v pořádku. Tento příběh se stal před dvaceti lety. Bylo to snad nějaké zrcadlení?

V Sovětském svazu se o mimozemšťanech začalo vážně hovořit již ve 40. letech. Jedním z průkopníků seriózního výzkumu byl vědec, Felix Edmundovič Zigel (1920-1988).

Tajemní cizinci

V 90. letech byl můj kolega v jakutské přírodě na rodinné dovolené. Všichni se rozešli, a tak se stalo, že děti, staré 12-14 let, zůstaly samy. Dospělí se vraceli po delší době, a vystrašené děti jim řekly: „Tady z hory sestoupily jakési dvě bytosti. Mysleli jsme, že jsou to lidé, zavolali jsme na ně. Ale oni se vznesli do vzduchu a zmizeli.“

Ztracen v čase

Jeden zaměstnanec našeho institutu v Aldaně vyprávěl, že šéfa jedné z poboček poslala jeho žena pro potraviny. A on šel a už se nevrátil. Další den šla žena do práce a neřekla, že její manžel zmizel. Prostě se styděla, že se její muž „zatoulal“. Ale pak ho začali hledat i v práci, sousedé … Začalo hledání i za pomoci milice. V obchodě potvrdili, že mu potraviny v pořádku vydali a on odešel. Až po třech dnech se objevil, přesně v té době kdy odešel plus 20 minut. Jakoby nic, naprosto v pořádku, s potravinami, pro které ho žena poslala, se všemi penězi, doklady.

Po třech dnech měl ty samé vousy, byl čistý. Vůbec nevěděl, že ho všichni hledají, myslel si, že byl skutečně pryč jen 20 minut. Na nic jiného si nepamatoval. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Kam zmizel? Byl unesen mimozemšťany? Prošel „červí dírou“ do jiného časoprostoru? Nebo se jen obyčejně ztratil a udělal si legraci ze všech?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadný létající červ zabíjel na Šumavě. A nejen tam

Trosky mimozemského korábu

Všichni znají Bermudský trojúhelník, ale jen málokdo Permský trojúhelník v Rusku. I dam se dějí různé záhadné jevy. A v Jakutsku? Ano, jsou tam záhadná místa, i údolí, kam ještě lidská noha nevstoupila. Příroda je tam místy tak skličující, i když nechápete proč.

Evenkové

Mohu sdělit, co jsem tam zažil za mlada, asi před 40 lety. Šel jsem v tajze. A náhle – země jakoby pode mnou nebyla. Na ten pocit nikdy nezapomenu. Nebylo to jako bych se vznášel, spíše jako by země pode mnou poklesla. Bylo to v oblasti Aldanu.

V Usť-Aldanském rajónu je vesnice Najachy. Obyvatelé zde už dvakrát sledovali jakýsi tajemný úkaz, ale nejde o UFO. Za bílého dne nad jezerem, před desítkami obyvatel, vznikne tmavé tornádo, které visí nad hladinou, vytahující se z vody jako chobot. Po 12 dnech se jev opakuje a dokonce jej i kdosi nafilmoval. Vysvětlení nikdo není schopen podat. Na hranici Aldanského rajónu a Chabarovského kraje je horský hřeben, známý jako Ket-Kap. „Két“ – z jakutského „létat“, „kap“ – zkresleně slovo „loď“.

Podle místní pověsti, velmi dávno a dávno zde, na této hoře, se rozbil vzdušný koráb. Ve 30. letech vědci, zaujati evenckými pověstmi, hledali v oblasti horského hřbetu jakékoli stopy po pádu meteoritů, ale marně. A první letadlo se zde objevilo až na konci 30. let. Evenkové, kteří zde kočují, shromažďují všechny zbytky železa a přetavují je na své nože a kopí. Pokud zde skutečně spadl „cizí koráb“, je už v jejich dýkách a oštěpech. Možná by jejich metalografická analýza ukázala zvláštní složení kovu… To by pak mohl být pádný důkaz!

V 80. letech zde bez důvodu zmizelo několik výzkumných pracovníků. Všechny jejich věci a zařízení bylo nalezeno v pořádku, ale lidé prostě byli pryč. Geologům, snažícím se najít chybějící kolegy, se nepodařilo nalézt žádné stopy, nebo pozůstatky těl. Ket-Kap je právem považováno za špatné místo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadná žena s podlouhlou lebkou z Ingušska. Rituální oběť nebo sprostá vražda?

Údolí smrti a ztracené kotle

Není možné nepřipomenout ani známé Údolí smrti „Uljuju Čerkečech“ v oblasti horního toku řeky Viljuj. Jakoby se zde kdysi udála nějaká strašná katastrofa – jsou zde jen pahýly a vyvrácené stromy, které jsou staré místy až 800 let.

V tomto terénu jsou rozptýlené zvláštní kovové předměty („kotle“), ze kterých vyzařuje zvláštní teplo, a to i v největším mrazu. Lovci, kteří se v nich pokusili přespat, vážně onemocněli, a nebo i zemřeli. Na místo dorazila expedice českých badatelů pod vedením Ivana Mackerle v roce 2006, prozkoumala rozsáhlé území i za pomocí motorového padáku. Ale o tom zase někdy příště.

O oblasti Orto Dojnu jsou i záhadná, přesně kruhová jezírka s vždy teplou vodou a jižními teplomilnými rostlinami, které se nikde v okolí nevyskytují a ani vyskytovat nemohou.

Na řece Ygyatta, což je přítok řeky Viljuj, v Sunturském rajónu, lidé pozorovali, jak se neznámé objekty ponořují i vynořují z vody. Právě proto zde řece říkají „Napajedlo“.

Jakutsko krásné – a plné záhad

Ruská Area 1?

V lednu 1999 ufolog Anton Anfalov učinil prohlášení o tom, že 1. září 1981 v blízkosti této řeky spadlo jakési záhadné těleso, které pak vědci tajně odvezli na kosmodrom v Kapustin Jaru nebo do Novosibirska, kde je zóna, svým utajením plně srovnatelná se známou americkou „Area 51″.

Zkoumat tyto záhady není jednoduché. Neprostupnost terénu, neexistující cesty, nedůvěra domorodců brání plnému průzkumu záhadných míst v Jakutsku.

-skm-

Obr.: www.herefordtimes.com, wikipedia, www.theconversation.com/


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit