Záhadný obr Talos – mýtus nebo první robot?

Světové záhady / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 19. 5. 2020

Ve starověké řecké mytologii najdeme mnoho informací, které je obtížné vysvětlit i pro moderní historiky. Jedna z nich odkazuje na Talose, tajemného bronzového obra, který, podle legendy, chrání ostrov Kréta před nepřáteli. Co to tedy bylo? Jen výplod představivosti starověkých Řeků nebo skvělý vynález řeckých učenců a řemeslníků?

Po lodích házel obrovské balvany

Takže – krátce si připomeňme, kdo to Talos je. Podle starořeckých mýtů ho vytvořil sám Zeus a daroval ho Europě, dceři týrského krále Agénora. Tu předtím v podobě býka unesl na Krétu. Úkolem bronzového obra Talose bylo ostrov chránit, což činil svědomitě – třikrát denně procházel pobřeží Kréty a sledoval lodě, objevující se na obzoru. Pokud loď zamířila k ostrovu, házel na ni Talos obrovské kameny, tak dlouho, až ji od břehů Kréty zahnal.

Čelit Talosovi musel i Jáson, vůdce Argonautů, kteří putovali na Kolchidu získat zlaté rouno. A toto setkání bylo pro bronzového obra osudné. Podle jiné verze „utratila“ Talose dcera kolchidského Medea, která Jásonovi a Argonautům pomáhala, a to potom, co byl Talos zasažen na svém jediném zranitelném místě, šlaše pod kotníkem. V každém případě byl strážce Kréty jednou provždy zničen.

Opravdu existoval?

Talose daroval Zeus krásné Europě

Zdá se, že celý tento příběh je jen krásná fikce. Ne všechno je však tak jednoduché. Obrázky Talose byly nalezeny na starověkých řeckých mincích z krétského města Fest. Kromě toho byl bronzový gigant zobrazen také na vázách a jiných artefaktech. To potvrzuje, že starověcí obyvatelé Kréty vždy považovali Talose za skutečného obránce ostrova.

Mohli by však staří Řekové něco takového sestrojit? Kupodivu ano. Historie vypráví o dalších, velmi zvláštních starověkých vynálezech. V roce 350 př. n. l. řecký matematik vytvořil mechanického ptáka, který mohl vzlétnout díky proměnlivým proudům vzduchu. Možná to byl první létající stroj v historii vůbec, ale další osud tohoto vynálezu není znám.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Zkáza Mohendžodara. Mohou za ni zvláštní černé kulové blesky?

Možná ano

Později, na konci 15. století, vymyslel něco podobného, jako byl Talos, Leonardo da Vinci. Jeho vynálezem byl humanoidní robot v kovovém brnění, který mohl samostatně chodit a otáčet rukama. Uvnitř tohoto robota byl mechanismus, který jej uváděl do pohybu pomocí kabelů a válečků.

Mohli staří Řekové před dvěma tisíci lety vytvořit něco podobného? Pokud je to pravda, byl to první mechanický robot v historii. Ale i kdyby tento obří robot existoval pouze jako výplod představivosti, jak to, že starověcí obyvatelé Kréty přišli právě s tímhle nápadem? Mohlo je k němu inspirovat nějaké mechanické zařízení, které používala nějaká jiná civilizace, ať už pozemská nebo mimozemská?

-skm-

Obr.: wallpapercave.com, pt.slideshare.net, staloscrafts.com, archiv autora

 

 

 


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit