Záhadný nový lidský druh z čínské jeskyně Červený jelen

Světové záhady / 26. 11. 2019

Vědci se shodli na tom, že pozůstatky lidí, nedávno objevených v čínské jeskyni, jsou zvláštním druhem člověka, který byl dříve paleontologům neznámý.

V roce 2012 byly v jeskyni Červený jelen v Číně nalezeny kosti starověkých lidí, které na první pohled vypadaly jako pozůstatky lidského druhu kromaňonců staré 37 – 12 tis. let. To se však nepotvrdilo a vědci se domnívají, že v jižní Číně zřejmě žilo v té době více různých lidských druhů. Tento nově objevený druh člověka se liší od svých současníků hlavně podivným tvarem lebky a paleontologové se domnívají, že tito lidé zde žili přibližně před 14,5–11,5 tisíci lety. Zároveň se však potýkají s otázkou, jestli snad tento nově nalezený druh nepřežil dodnes a proč se nikde jinde kromě Číny nenachází.

Objev těchto pozůstatků člověka se držel dlouho v tajnosti, aby vědci měli možnost nerušeně shromáždit a prozkoumat všechny důkazy, potvrzující objev nového lidského druhu. Ten hlavní důkaz, kus holenní kosti, byl objeven až v roce 2015 a po jeho analýze dospěli vědci k závěru, že tento druh lidí je nejbližší příbuzný druhu Homo habilis (člověk zručný, žil v období před 2,3 – 1,4 mil. lety) nebo Homo erectus (člověk vzpřímený, žil před 1,8 mil. lety až asi 143 tisíci či 50 tisíci lety.

Podle velikosti kosti vědci dokázali určit přibližnou výšku a hmotnost tohoto druhu starověkých lidí – měřili 130 – 140 centimetrů a vážili ne více než 50 kilogramů. I při porovnání těchto údajů s velikostí moderního obyvatele Číny můžeme vidět, že lidé v jeskyni byli velmi malí. Vědci se navíc domnívají, že mozek těchto lidí byl také malý a málo rozvinutý.

Problémem zůstává, zda a jak mohl tento dávný lidský druh přežít takovou dobu, možná až miliony let, na jednom místě, aniž by museli jeho příslušníci migrovat přesunout se do jiných zemí, resp. jak mohl vůbec přežít tak dlouho.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajné hnutí asasínů. Nájemní vrazi, nebo nebezpečná sekta?

Proto paleontologové aktivně hledají další pozůstatky tohoto i jiných druhu lidí. Určitou naději k objasnění této záhady dává nedávno objevený nový lidský druh tzv. denisovanů, blízkých příbuzných neandertálců, kteří žili v Asii před 41 tis. lety). Dokonce se zdá, že tyto dva druhy by mohly být dokonce příbuzné.

-skm-

Obr.: 3P Learning, phys.org, Science News,  .southeastasianarchaeology.com


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit