Záhadný drak „Alber“ – anebo UFO?

Báje, mýty, legendy, pověsti / Svět zvířat / Světové záhady / Vesmír, UFO a mimozemšťané / 28. 11. 2020

Tyrolsko, svérázný hornatý kraj na pomezí Rakouska a Itálie, byl vždy do jisté míry izolovaným místem, se svými starostmi a životem. Tomu odpovídaly i jeho zvláštní zvyky a pověsti.

Báje a pověsti v Tyrolsku hovoří o zajímavých jevech, které se nápadně podobají dnešním případům anomálních jevů. Dokazují, že tyto jevy mají daleko starší tradici, než se dosud předpokládalo.

Hornaté Tyrolsko má i další záhadu – tajemného „prackatého červa“ jménem Tatzelwurm.

Drak s ohnivým ocasem

V roce 1858 byl v Curychu zadokumentován případ kruhu v trávě, který se objevil u Insbrucku. Tyrolské pověsti znají také jev zvaný „Alber“ – záhadný létající objekt, prý jakýsi drak, který žije v horách a straší lidi kolem sv. Martina (11. listopadu). Říká se mu také St. Martinsvogel (pták sv. Martina).

Jeden starý farmář z Ötztalu, který chtěl vidět samotného Teufelsvieha, pekelného draka, který žije vysoko v horách, v strašidelném kaňonu a jeskyni, kde nikdo nemůže žít, vypověděl, že každý rok kolem sv. Martina letí Alber přes údolí do jiné jeskyně. Dělá velký hluk a pase se s ohnivým ocasem na louce. V tomto místě je pak tráva spálena tak, že tam několik let nic neroste. Po sedmi letech tam však roste tráva silnější a hojnější než dříve.

Kde tráva neroste

„Alber“ je podle dalších pověstí zlý, létá v noci povětřím, někdy v podobě hořícího koštěte, jindy jako velmi žhavá sběračka, někdy zase jako ohnivá truhla, nebo jako ohnivá koule. Kde „Alber“ dosedne, tam shoří všechna tráva a ztrouchniví každý strom.

Proto, vznikl-li někde přes noc záhadný kruh na poli nebo v zahradě, nebo bylo náhle nalezeno spálené místo, tak obyvatelé věděli – „zde přistál Alber“.

Obyvatelé Tyrolska znali také místa sabatů čarodějnic, na kterých také nerostla žádná tráva.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Člověk slyší do poslední chvíle

Vedle „Albera“ létá po kraji ještě „Orco“. Ten se vyznačoval především tím, že se dokázal náhle objevit i náhle zmizel, avšak nikam neodlétl, ani se nikam neponořil – prostě zmizel.

Tyrolské pověsti skrývají nejednu zajímavost

-skm-

Obr.: www.hdqwalls.comwallpaper, wikiwand, archiv autora

 

 

 

 

Podle: Ludwig von Hörmann: Tiroler Volksleben (Tyrolský lidový život), Stutgart 1909

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit