Záhadní Piktové. Co o nich víme?

Světové záhady / 24. 8. 2019

Ve středověku byla severní část Skotska obývána tajemným kmenem Pikty. Mluvili svým vlastním jazykem, tetovali svá těla komplikovanými vzory a do svého čela si vybírali krále podle mateřské, a nikoliv otcovské, rodové linie. Nevytvořili však žádné své záznamy, existují o nich pouze zprávy, které o nich podali jejich nepřátelé.

Tajemná piktština

V 8. století se v Anglii mluvilo 5 jazyky – latinsky, britsky, anglicky, galsky a piktsky. Neexistují žádné písemné záznamy piktštiny. Jediným důkazem jeho existence jsou jména některých míst, jména, obrazy. Podle jedné teorie byl jazyk Piktů příbuzný jazyku Basků, kteří žijí dodnes mezi Francií a Španělskem. Druhá teorie tvrdí, že Piktové používali starověký keltský jazyk. Třetí teorie říká, že používali goydl – jazyk, který sem zanesli Irové používající irské ogamické písmo.

Hadriánův val

Předpokládá se, že obyvatelé severního Skotska sami sebe nazývali „Piktové“. Avenius, římský spisovatel, v roce 297 zmiňuje „pomalované“ obyvatele na severní straně od zdi (valu) císaře Hadriána – opevnění, postaveného roku 125 na ochranu před Pikty a Briganty. Byl postaven v nejužším místě ostrova s jedním koncem u Irského a s druhým u Severního moře.

Králové po mateřské linii

Podle legendy Piktové, když přišli do Británie, neměli žádné ženy. Skotové souhlasili s tím, aby si brali jejich ženy za manželky, ovšem pouze pod jednou podmínkou – králové budou vybíráni podle mateřské linie, tj. z jejich rodu. Zajímavé je, že až do počátku 8. století to tak skutečně bylo a že děti mužského pohlaví sice mohly být pojmenovávány podle jmen svých mužských příbuzných, ale k vládě se nikdy nedostaly. Nejslavnější král Piktů, o kterém téměř nic není známo, byl Kenneth I. McAlpin. McAlpin chtěl sjednotit království Piktů a gaelské království, a to se stalo kolem roku 848. MacAlpin zemřel v roce 858, po jeho smrti Piktové zmizeli z historické scény.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Pražské záhady pro malé i velké: Utajené chodby a strašidla?

Pomalované kameny

Piktové pokrývali malé křemencové kameny různými jednoduchými symboly rašelinovým pigmentem. Takový pigment, pokud byl zanechán na kameni přes noc, nebylo pak možné smýt ani vařící vodou. Předpokládá se, že šlo i jakési kamenné talismany.

A nezůstávalo jen u nich. Ve Skotsku u vesnice jménem Rhynie v roce 1978 vedle nálezu jiného kamene Piktů s obrazem lososa a zvířete nalezl místní farmář kamennou desku, na které je zobrazen muž se sekyrou. Deska se datuje do období kolem roku 700 n. l. Archeologové zjistili, že v Rhynie byly kdysi využívány vcelku pokročilé metalurgické postupy, a to možná právě Pikty.

Pevnosti Piktů

Archeologové objevili v roce 2015 pevnost postavenou mezi 5. a 6. stoletím n. l. na útesu Dunnottar, ve výšce 6 metrů. Bylo možné se do ní dostat pouze po visuté skále. Tato pevnost byla s největší pravděpodobností jednou ze skupiny podobných pevností, což svědčí o vojenském umu lidí té doby.

Genetické stopy

Ve Skotsku má 100 mužů z 1000 Y-chromozómový marker, podle kterého lze usuzovat, že jeho nositel je přímý potomek Piktů. Totéž je platí pro 3 % obyvatel Severního Irska. Z genetických analýz tedy vyplynulo, že Piktové zmizeli z historie na konci 9. století pouze z politického hlediska, ale fakticky nevymřeli, ani nikam neodešli.

-skm-

Obr.: openvirtualworlds.org, archiv autora

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit