Záhadné zmizení Benjamina Bathursta. Možností je víc

ARCHIV / Duchové / Světové záhady / 18. 6. 2020

V listopadu roku 1809 cestoval z Vídně do Londýna mladý britský diplomat Benjamin Bathurst. V té době se Evropa otřásala napoleonskými válka­mi, poměry byly nejisté a cesty nebezpečné. Stát se mohlo cokoliv.

Benjamin Bathurst

Není se co divit, že význačný diplomat měl silný osobní doprovod. Dnes už se nedovíme, jaký obsah skrývalo Bathurstovo diplomatické zavazadlo. Možná informace o nedávném Napoleonově pobytu ve Vídni, kde byl před několika týdny uzavřen tzv. schönbrunnský mír, možná nejnovější zprávy o chystaném Bonapartově rozvodu s Josefínou, možná jenom bezcenné listiny.

Najednou tam nebyl

V každém případě nemohl diplomat sám ani nikdo z jeho doprovodu onoho dne, 25. listopadu 1809, kdy se kočár blížil k městečku Perlebergu u západopruských hranic, tušit, co se stane. Spřežení zastavilo na náměstí před hostince U bílé labutě a zatímco vozka měnil koně, Bathurst si zašel do hostince na večeři. V devět večer byl jeho kočár připraven k odjezdu, Bathurst vyšel před hostinec – a v té chvíli, před zraky svých strážců, sluhů a několika čumilů, kterých je vždycky v takových chvílích kolem dost a dost prostě zmizel. Beze stopy, navždy.

Podivné zmizení britského diplomata způsobilo pořádný mezinárodní malér. Za viníka byla samozřejmě označena francouzská tajná policie, která podle všeho jako jediná mohla mít zájem na tom, aby se případné důvěrné zprávy nedostaly do rukou nepřítele. To vsak vůbec nevysvětlovalo podivné okolnosti, za jakých diplomat zmizel.

Možné je cokoliv

O tom, že se tak stalo, ale pochyb není. Datum Bathurstova zmizení začalo být časem uváděno jako datum jeho úmrtí. A protože se Benjamin Bathurst narodil 18. března 1774, dosáhl věku necelých 26 let. Aspoň tedy pokud víme. Sta se ale obětí francouzské kontrarozvědky, lupičů anebo neobvyklého fyzikálního jevu, časoprostorového přesunu?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadné vikingské pevnosti. K čemu vlastně sloužily?

V prospěch přirozeného vysvětlení v podobě přepadení mluví nález kostry mladého muže s rozbitou lebkou pod podlahou jednoho domu v Perlebergu, k němuž došlo v dubnu 1852 při přestavbě tohoto domu. Takto rafinované ukrytí mrtvého těla by mluvilo spíše pro předem připravenou úkladnou vraždu, tedy pro pachatele z řad francouzské kontrarozvědky. Bathhurst také nezmizel svému doprovodu z očí tak, že by se před nimi rozplynul ve vzduchu. Prostě vyšel z hostince a najednou tam nebyl. Těžko předpokládat, že by z něj nikdo ani na chvilku nespustil oči. A jeden, třebas i krátký, nestřežený okamžik by k jedné ráně mířené na diplomatovu hlavu a odtažení jeho těla někam stranou bohatě stačil. Tou dobou už v listopadu navíc byla i tma.

Perleburg

Protože se však nepodařilo bezpečně potvrdit, že ona nalezená kostra patří právě Benjaminovi Bathurstovi, ve hře zůstává i ona druhá a o hodně záhadnější možnost – zmizení v důsledku nám dosud neznámého fyzikálního jevu.

-skm-

Obr.: ayay.co.uk, wikipedie

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit