Záhadné tibetské věže mají půdorys hvězdy. A své tajemství zatím neprozradily

ARCHIV / Světové záhady / 2. 1. 2020

V Sečuánu objevil je francouzský cestovatel a antropolog Michelle Pessel (2037-2011), který si pro své výpravy vybíral pokud možno ty nejneobvyklejší trasy. V tibetských horách tak náhodou narazil na vysoké věže, které mají půdorys ve tvaru hvězdice o osmi až dvanácti cípech.

Účel neznámý

Co do míst, kde se nacházejí, jsou postaveny naprosto chaoticky – některé stojí přímo uprostřed vesnic a osad, jiné v divoké přírodě a další na polích. Místní obyvatelé o jejich původu nic nevědí, jen je používali jako útulky pro hospodářská zvířata nebo k uskladnění palivového dříví. Na některých místech věří v jejich magickou sílu a často k nim přinášejí řadu obětin, aby si naklonili bohy. Většina věží však zůstává bez jakéhokoliv využití.

Žádnou nápovědu neposkytne ani jejich někdejší vnitřní výzdoba, dnes prakticky zničená. O věžích se nedochovaly žádné záznamy ani v místních klášterech, jsou jen zmíněny v některých čínských spisech z 14. až 17. Století a ve zprávách anglických cestovatelů v 19. století. Žádný ze záznamů však stavby podrobně nepopisuje, natož aby se zmínil o jejich účelu.

Frederica Darragonová, která se původně v Himalájích zabývala studiem místních zvířat, zejména sněžného leoparda, se s tím nesmířila. Při pátrání na místě odebrala materiál ze základů celkem 32 věží a nechala jej analyzovat. Vyšlo najevo, že stáří věží se pohybuje od 600 do 700 let, možná ale také byly postaveny později, jen ze staršího materiálu.

Jenom otázky

To málo, co o těchto věžích zatím víme nebo se o nich domníváme, tak vede jen k dalším otázkám. Měl je jejich neobvyklý půdorys chránit před zbořením během zemětřesení? Sloužily nějakému kultu nebo to byly strážní a signalizační věže? Z každé z nich jsou vidět vrcholy jejích sousedek a tak by předávání nějakých optických signálů mezi nimi možné bylo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Papežka Johanka - skutečný církevní skandál, anebo jen pikantní pověst?

Traduje se také, že taková věž se začala stavět při narození dítěte v bohaté rodině a při každých narozeninách potom nechali rodiče věž zvýšit o další patro. Jenže důkaz, který by tuto informaci potvrdil, nemáme… Ani žádné jiné. A tak nám zatím zbývají jen otázky a domněnky.

-skm-

Obr.: earthmysterynews.com, journeyofhimalaya.com,phayul.com, archiv autora

 

 

 


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit