Záhadné ruiny v tureckém jezeře. A lochneska k tomu

Světové záhady / SVĚTOVÉ ZÁHADY / Záhady / 13. 3. 2021

Vanské jezero je největším jezerem východního Turecka a měří 3 755 km2. Jeho hladina se nalézá ve výšce 1719 metrů nad mořem. Jelikož druhý břeh jezera obvykle není v dohledu, působí jako moře. Jezero je slané a voda velmi alkalická, což při koupání vyvolává zvláštní pocit „plavání v mydlinkách“. Je tomu tak proto, že jezero nemá žádný odtok, voda se z něj pouze odpařuje a tak se sole v něm zahušťují. Není to však jediná zvláštnost, kterou je toto jezero známé.

Počátkem devadesátých let minulého století se objevilo několik zpráv, že zde byl spatřen tajemný tvor, který připomínal dinosaura. V polovině roku 1995 se stal svědkem vynoření tohoto zvláštního stvoření guvernér zdejší provincie Bestami Alkan. Jeho důvěryhodné svědectví podnítilo mnoho badatelů a vědců. Zanedlouho se přiznal dokonce i turecký poslanec Zeki Ergezen, že také spatřil na vodní hladině zvláštního tvora.

Záběr hlavy neznámého tvora z jezera Van

Nezpochybnitelné video

Tento tvor má prý černé tělo a svědci odhadují jeho délku na sedm až patnáct metrů. Na hřbetě má řadu trojúhelníkovitých výběžků a chlupatou hlavu s rohy. Jiní svědkové však mluvili o obludě bílé s černým pruhem na zádech. A další lidé zas prý obě zvířata viděli společně.

V roce 1997 šestadvacetiletý videoamatér Uval Kozak natočil film, na kterém je nestvůra velmi zřetelně vidět, dokonce zírá jedním okem do kamery. Záznam vzbudil velký zájem a k přezkoumání ho dostalo mnoho specialistů včetně vědců z univerzity v Cambridgi. Snímky zkoumal i známý vědec Jacques Cousteau.

Vědci se nejvíce klonili k názoru, že záhadný živočich se podobá dravému dinosaurovi plesiosaurovi, který byl ve své době skutečným vládcem dávných moří. Již v období triasu se dokonale přizpůsobil životu ve vodě a měl čtyři pádlovité končetiny, které se během milionů let rozšiřovaly a připomínaly dlouhé ploutve. Díky jim se na svoji velikost dokázal velice rychle pohybovat a jeho čelisti byly plné ostrých zubů, takže jeho kořist měla pramalou šanci na únik.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Automatická kresba mi dodala sílu

Žije i jinde?

Zajímavé je, že podobný tvor byl spatřen ve dvacet kilometrů vzdáleném jezeře Erek. Obě vodní nádrže se nacházejí v horách v neschůdném terénu. Obě vodní plochy však spojuje řeka protékající z jezera Erek do vodní nádrže Van, takže teoreticky by tento tvor mohl mezi jezerem a nádrží klidně cestovat. Jediné, co však nesouhlasí, je fakt, že plesiosaurus byl mořský tvor, takže by se musel během let adaptovat na sladkou vodu.

Vanské jezero

Že je možné ale i to ukazuje například skutečnost, že takto se sladké vodě dokázal přizpůsobit například krokodýl, který byl také původně pouze mořským živočichem. Dokázal tedy přežít živočich z dávných dob až do dnešních dnů? Nebylo by to určitě jediné místo na světě. Vzpomeňme si kupříkladu na nejznámější podivné jezero Loch Ness.

Monumentální ruiny

Jezero skrývá ještě jednu zajímavost, a to historickou. Tou je starobylé zatopené město, které se nachází několik stovek metrů pod hladinou, jež dosahuje maximální hloubky 457 m. I proto bylo nalezeno až po tak dlouhé době. Podle výzkumu univerzity Van Yüzüncü Yıl bylo součástí civilizace Urartu z doby železné. Stěny staveb vysoké až 13 metrů vypovídají o tom, že tato kultura musela být velmi vyspělá. Podle názoru odborníků se v době své největší prosperity rozšířila po značné části Blízkého východu, na plochu kolem 200 000 čtverečních kilometrů. Možná nás tedy jednou Vanské jezero překvapí nějakou další záhadou, která čeká na svoje odhalení…

Ruiny dávného města nalezené na dně Vanského jezera

Petr Matura

Obr.: facebook, wallpaperaccess.com, chrome.google.com, mirrorspectator.com


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit