Záhadné létající disky Inků a tajemné věže chulpa

Světové záhady / ufo / 15. 2. 2020

Říši Inků, zničenou španělskými konkistadory, obklopuje množství tajemství. Jednou z méně známých inckých záhad jsou takzvané věže mrtvých zvané chulpy. Jde o pozoruhodné kamenné věže, které nemají žádné vchody, lze do nich vstoupit pouze shora. Vzhledem k tomu, že v některých byly nalezeny mumie a kostry, byly tyto stavby zahrnuty do kategorie náboženství. Tedy do šuplíku, kam se odkládají všechny stavby či artefakty, pro které nemá archeologie jednoznačné vysvětlení.

Díky práci Roberta Charrouxe sbírajícího mýty a legendy potomků Inků, se však objevily informace, které dosavadní představy o významu věží mrtvých zcela mění. Z věží prý startovaly bizarní létající stroje. Inkové byli známí jako synové Slunce a Slunce také hraje v jejich kultuře nepřehlédnutelnou roli. Podle legend Inkové byli schopni se i vznášet na „malých sluncích“. Legendy tvrdí, že šlo o zlaté disky, které létaly nad Andami.

Vibrace rušící gravitaci

Charrouxovo bádání vedlo k dalším podrobnějším zjištěním. Inkové prý vyráběli disky ze speciálně tepaného zlata, které mělo schopnost po úderu vyvolat vibrace narušující gravitaci. Vzhledem k váze zlata je velmi nepravděpodobné, že by mohlo jít o skutečné disky ze zlata. Nicméně Inkové byli doslova posedlí prací se zlatem. Pokrývali jím chrámy, vyráběli z něj rituální předměty, i jejich oděvy byly pokryté zlatem. V mnoha civilizacích mělo zlato velký význam, ale posedlost tímto kovem, kterou nacházíme u Inků, se nikde jinde neobjevuje.

Když dobyvatel Francisco Pizzaro zajal posledního vládce říše, Inku Atuahalpu, tento ve snaze zachránit si život nabídl za svobodu španělskému konkistadorovi tak velké množství zlata, jak jen si řekne. Pizzaro narýsoval čáru vysoko na zdi místnosti ve víře, že tolik zlata nebude Inka schopen získat. Přesto se ho z celé říše začalo dovážet tak obrovské množství, že bylo jasné, že Inka Pizzarův požadavek splní, i když Pizzaro ho stanovil tak, aby ho podle něj Inka splnit nemohl. A když ho nemohl nechat zavraždit z tohoto důvodu, nechal ho potom popravit pod jinou záminkou.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Jeskyně nacistických pokladů – hotový zázrak

Zlatá posedlost

Ale zpět k diskům. Legenda tvrdí, že právě posedlost zlatem dovedla Inky k objevu sloučeniny, která byla nesmírně lehká a jejíž vibrace způsobovaly, že specificky vytvarované disky byly schopny se vznést. O narušení gravitace pochopitelně nešlo a věda dodnes nezná způsob, jak by mohly vibrace způsobit, že by se nějaký předmět mohl vznést. To však nemusí nutně znamenat, že Inkům se to nepodařilo.

Charroux také zjistil, že tajemné věže jsou sice známy jako „věže mrtvých“, nicméně překlad jejich inckého názvu může znít i „věže bohů“ A tak se nabízí fascinující obraz zářícího disku, který se nese za rytmických úderů v křišťálově čistém vzduchu nad horskými údolími a přenáší syny Slunce nad užaslými pohledy peruánských indiánů. Není se pak čemu divit, když ti své panovníky vnímali jako bohy a během dobývání říše Španěly se nechali zabíjet po desítkách tisíc, jen aby syny Slunce zachránili. Atauhalpova smrt potom pro ně byla smrtí boha a když k ní došlo, celá jeho  se říše zhroutila jako domek z karet.

Jen atmosférické jevy?

Pro legendu o zlatých discích existuje ještě další vysvětlení, totiž výskyt objektů UFO ve smyslu neidentifikovaných létajících objektů, jejichž pozorování Inkové využili pro potvrzení svého božského původu. Nemyslím tím nutně pozorování mimozemských strojů, často jsou jako UFO hlášeny a pozorovány i různé méně známé atmosférické jevy. Legenda o létajících zlatých discích je však natolik pozoruhodná, že si nezaslouží být opomíjena.

Ondřej Škoch

Obr.: wikimedia commons, Fine Art America, archiv autora


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit