Záhadná synestezie. Zvuky vnímáme jako barvy a pak z toho vyrosteme

Medicína a léčitelství / Psychotronika / Různé / Světové záhady / 10. 9. 2020

Synestezie, tj. stav, při kterém na smyslový vjem jednoho druhu bezděčně reaguje nepříslušný smysl, je znám již poměrně dlouho. Touto velice zajímavou problematikou se mimo jiné zabýval i neuropsycholog Richard E. Cytowic, jež ve své knize „Muž, jenž cítil tvary“ uvádí, že tento stav svědčí o zcela pozoruhodném potenciálu lidské mysli.

V. V. Nabokov se svou manželkou Verou, synestetkou

Jeden ze dvou tisíc, možná i víc

Většina lidí s touto schopností, tzv. synesteti, prý zažívá sloučeného působení sluchu a zraku. Tomuto stavu se říká „barevný sluch“. Odborníci se na základě vědeckých výzkumů domnívají, že touto formou synestezie je obdařen pravděpodobně jeden člověk z 2100 jedinců. Ovšem může rovněž existovat blíže nezjištěný počet dalších lidí s těmito schopnostmi, kteří kvůli těmto svým zážitkům nikdy odbornou pomoc nevyhledali.

Synestezii známe již několik staletí, nikdy se jí však žádný psycholog z řad odborníků důkladně a seriózně nevěnoval. Mnoho ortodoxních psychologů se zdráhá metodicky zkoumat jev, který se k systematickému bádání příliš nehodí. Tento jejich nezájem pak umocňuje také skutečnost, že většina synestetiků disponuje rovněž i schopnostmi paranormálních prožitků, jako je například okultní léčitelství nebo jasnovidectví.

Umí to i LSD a jiné drogy

Skeptičtí vědci navíc tyto schopnosti považují jen a pouze za výplody příliš bujné fantazie konkrétních jedinců. Přitom synestezie je velice pravděpodobně ve své podstatě živým prožitkem změněného stavu vědomí a většina z nás snad dokáže nahlédnout do tohoto podivného, halucinačního světa výhradně prostřednictvím psychoaktivních drog…

Všeobecně se totiž předpokládá, že synestezii dokážou vyvolávat, mimo jiné, účinky LSD. Na rozdíl od „přirozené“ synestezie je však drogami vyvolaná synestezie krátkodobá a doprovází ji odloučení od reality. Mnoho synestetických obrazců vyvolaných LSD se však velice nápadně podobá obrazcům pozorovaným přirozenými synestety.

Mohlo by vás ještě zajímat:  V Rusku se podařilo ochočit sněžného muže

Nejspíše se dědí

I přes veškerý odpor vůči myšlenkám paranormální reality však vědci neumějí přesvědčivě vysvětlit, co vlastně synestezii způsobuje. Vzhledem k moderním vědeckým pokrokům v genetice a v neurologii se někteří odborníci začali přiklánět k názoru, že klíč k rozluštění synestezie se může skrývat v genetické dědičnosti.

Například ruský a později také americký spisovatel, prozaik Vladimir Vladimirovič Nabokov (22. dubna 1899 – 2. července 1977), autor kontroverzního románu „Lolita“, pocházel z rodiny synestetů. Synestetkou byla prokazatelně jeho matka a Vladimir se v dospělosti oženil se synestetickou ženou, s níž měl synestetického syna. Když v roce 1962 Nabokov popisoval toto „zvláštní“ nadání své rodiny, uvedl doslova, že synestezie jeho syna Dimitrije se zdá být sloučením jeho vlastní formy synestezie se synestezií jeho ženy…

Co to slyším? Nebo vidím?

Je to věc vývoje

I přes souvislost s genetikou se někteří psychologové domnívají, že synestezie je pozůstatkem stavu vědomí, který prožíváme v raném dětství. Předpokládá se totiž, že všichni novorozenci jsou přirozenými synestety. Je totiž příznačné, že právě malé děti bývají často náchylné k paranormálním prožitkům, jakými jsou kupříkladu jasnovidectví nebo vzpomínky na minulé životy. Je tedy možné, že v dětství jsou naše smysly jen zcela minimálně svázány tzv. přírodními zákony a zákonitostmi každodenní reality a otevírají nás tak realitě jiné?

Petr Matura

Obr,: www.smedicalxpress.com, www.exberliner.com, intermountainhealthcare.org, www.intermountainhealthcare.org/, www.geneticliteracyproject.org


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit