Záhadná civilizace lovců mamutů na Krymu. Co nám chtěla sdělit?

Světové záhady / Záhady / 15. 8. 2020

Krym, který se dříve jmenoval Taurida, Tavrida, Tavrija či Tavrika, měl pro svou velmi dlouhou historii mnoho dalších jmen, z nichž některá pravděpodobně už dnes ani neznáme. Vystřídala se tam řada kultur, národů a kmenů, které dodnes kladou badatelům řadu dosud nevyřešených otázek.

Mamutí lopatka je už opravdu kus kosti (ilustrační foto)

Mapa stará 30 000 let?

Některé záhady leží přímo na povrchu a jsou viditelná zdaleka, jiné zůstávají stále uložené pod zemí.Jedním z nejneuvěřitelnějších krymských tajemství je mapa hvězdné oblohy, která zmátla vědce i amatérské badatele. Její stáří je totiž 30 tisíc let!

 V roce 1928 ji v jeskyni na okraji Simferopolu objevil učitel historie Anatolij Stolbunov, a to vyřezanou na lopatkové kosti mamuta, který, jak vědci určili, se potuloval po Krymu právě před 30 000 lety. Při analýze této mapy místní astrofyzik Černov zjistil, že je zde znázorněno 16 souhvězdí severní hvězdné oblohy a 102 hvězd. Všechny skutečně existují, ale řadu z nich je možné pozorovat pouze za pomocí dalekohledů. Jak o nich mohli vědět starověcí obyvatelé Tauridy?

To však není všechno

Z mamutí lopatky překreslená mapa hvězdné oblohy

Dále Stolbunov objevil v jeskyních Chersonesu desítky kreseb na zdech i na kostech zvířat. Nejzáhadnější kresby z nich byly kompozice s lidskými zrůdami — polozvířaty a poloptáky. Starověcí obyvatelé Tauridy kromě toho zobrazili i dva jasně různé typy lidí — kromaňonce a neandrtálce. To by podle Stolbunova znamenalo, že oba tyto lidské druhy zde žily na Krymu současně a nejspíš i vzájemně úzce spolupracovaly.

Existovala civilizace Čokurči?

Stolbunovi kritici z vědeckých řad ovšem namítají, že body vyryté do kosti mohou představovat cokoli a že jeho interpretaci spíše vedla fantazie a přání, než fakta. Stáří rytiny také nelze určit podle stáří kosti, protože ta mohla vzniknout kdykoli později.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Kočičí ráj na zemi se jmenuje Kypr

Ve snaze hájit své objevy se Anatoliji Stolbunovovi přesto podařilo v novinách zveřejnit několik malých článků a jeden poměrně velký materiál nazvaný „Civilizace Čokurči“ s nákresy a fotografiemi artefaktů. Tím však jeho úsilí ale skončilo. Všechny jeho nálezy byly totiž zaslány do Novosibirska „k dalšímu výzkumům“ a „ztratily se“ během 2. světové války. Je tedy vůbec ještě nějaká naděje jejich záhadu vyřešit? A pochopit, co chtěla pro budoucnost uchovat tato záhadná civilizace Čokurči? Třeba po sobě nechal více takových artefaktů… Jen je objevit.

Jeskyně, kdy byla nalezeny artefakty civilizace Čokurči

-skm-

Obr.: www.wired.com, www.catawiki.com, archiv autora

 

 

 


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit