Záhada stotunových sarkofágů stále nerozřešena

Světové záhady / Záhady / 8. 2. 2020

Najdeme je v chrámu zvaném Serapeum v Sakkáře, na západním břehu Nilu, asi 30 km jižně od Káhiry, který je považován za jednu z nejstarších a největších pohřebních oblastí v celém starověkém Egyptě. Tradiční egyptologie spojují Serapeum s kultem býků Apis. Stále však kolem nich mnoho nejasností. 

Vznik těchto impozantních sarkofágů sahá až do 20. egyptské dynastie (1190-1077 př. n. l.), do období takzvaného „Nového království“, kdy byl býk Apis považován za živou inkarnaci boha Ptaha.

Ztracené mumie býků

Posvátní býci byli po smrti balzamování a jejich mumie transportovány lodí podél posvátné cesty z Memphisu do Sakkáry, aby byli pohřbeni v podzemním chrámu Serapis.

V listopadu 1850 slavný francouzský archeolog Auguste Mariette Serapeum objevil tak, že zavalený vchod otevřel výbušninou a ocitl se potom před záhadnými tunely vytesanými ve skále, které vedly k velmi těsným výklenkům, ve kterých byly umístěno 24 velkých sarkofágů.

Navzdory očekávání však mumie býků uvnitř těchto impozantních artefaktů nalezeny nebyly. Všechny sarkofágy byly prázdné, kromě pár zbytků kostí, jenž tehdy nebyly ani nějak přesněji identifikovány.

Zůstaly tedy jen sarkofágy, ovšem zcela výjimečné. Jsou zhotoveny z bloků čisté a velmi tvrdé žuly, speciálně vylámané v asuánských lomech, které se nacházejí přes 950 km daleko. Sarkofágy jsou dokonale hladké a symetrické, měří přibližně 4 metry na délku, mají 2,3 metrů na šířku a 3,3 metrů na výšku a mají přibližnou hmotnost 90 -100 tun. Proto už jen jejich přeprava z lomu do Serapea je sama o sobě záhadou.

Úplně jiná civilizace

Jak ji vyřešit? Co když se archeologové mýlí, když tvrdí, že sarkofágy pocházejí z cca 1. tis. př. n. l. a ve skutečnosti jsou mnohem starší? Co když je vytvořila předchozí egyptská pre-dynastická civilizace, která sídlila ve starověkém Egyptě dávno před samotnými Egypťany? Ti potom hotové sarkofágy už jen použili pro své kultovní účely.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství záhadné rytiny rozluštěno

Potom je také možné, že tato civilizace používala vyspělou technologii, který jí umožnila dokonale rozřezat, vyhladit a dekorovat tvrdou žulu a zároveň také její obrovské kvádry přepravovat na stakilometrové vzdálenosti. Přitom Egypťané sami používali pouze jednoduché nástroje jako jsou měděné dláta, pily a vrtačky, s nimiž by jen sotva byli schopni vytvořit takovéto přesně opracované sarkofágy.

A proč je potom pohřbili v jeskynním systému, a navíc prázdné? Kde jsou mumie posvátných býků, které by jim dávaly smysl? Stojíme v tomto případě před dílem nějaké nám zatím zcela neznámé, ovšem značně vyspělé civilizace? Otázky, které je nejen správné, ale nutné si klást nejen v tomto případě a nejen v Egyptě.

-skm-

Obr.: archiv autora, wikipedia

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit