Záhada mayských podvodních labyrintů

Světové záhady / 29. 2. 2020

Na poloostrově Yucatan objevili mexičtí archeologové dosud neznámý systém labyrintů s kamennými pyramidami a menšími svatyněmi. Odborníci předpokládají, že kmeny Mayů byly tvůrci unikátních nejen nadzemních, ale i podzemních staveb, z nichž řada zůstává zatím ještě neobjevena. Jaký byl jejich význam?

Mayské artefakty v podzemních labyrintech zatopených vodou

„Máme prakticky celé schéma podzemních tunelů a labyrintů, ze kterých část směřuje k vodě a část dokonce vede pod vodními nádržemi,“ říká vedoucí archeologických vykopávek Gilermo de Anda.

Průvodce do zásvětí v podobě psa

Zdá se, že právě objevené labyrinty jsou dost dlouhé, protože spojují najednou 14 jeskyň, ze kterých je část zatopených. Vědci říkají, že v souladu s pověstmi Mayů musel duše mrtvých lidí provádět podzemními tunely pes, který jim pomáhal překonávat mnohé zkoušky, po kterých duše konečně mohla přejít do záhrobí.

Za zvláštnost označují vědci fakt, že některé jeskyně, rozprostírající se na teritoriu dnešní Guatemaly, mají východ na povrch. Vědci nemají jednotný názor na to, proč by měl mrtvý potřebovat východ ven. Každopádně podle názoru Williama Saturno, experta na kulturu mayských kmenů z Bostonské univerzity, tvrdí, že dávní obyvatelé těchto míst věřili v realitu „s mnohými vrstvami“ a že tyto portály mezi životem a smrtí, kde bylo možné ztratit živé a najít mrtvé, měly pro Maye důležitý společenský i náboženský význam.

Archeolog Gilermo de Anda

Podzemní chrámy

V jedné části komplexu labyrintů vědci objevili také 90 metrů dlouhou cestu, která je ukončená stavbou ze sloupů a vodní nádrží. Podle odhadů archeologů, většina mayských labyrintů, které se nacházejí na jihu Mexika, na území celé Guatemaly a na severu Belize, byla vybudovaná v letech 250 až 900 n. l., přičemž zánik mayské civilizace nastal kolem roku 1000 n. l.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Co jsme zdědili po mayské civilizaci, a co ne? Budete se divit

Nyní mexičtí archeologové zkoumají chrámy a pyramidy, sjednocené systémem labyrintů v blízkosti Merida hlavního města mexického státu Yucatánu Merida. Nejstarší zdejší stavba je stará 1900 let, další byly postaveny v letech 750 až 850 n. l. „Kameny, obrovské sloupy a sochy kněží, to všechno se nachází výhradně v jeskyních,“ říká Gilermo de Anda, jehož skupina už půl roku vede zdejší výzkum. Podle jeho slov se již několikrát podařilo najít vzorky keramiky a lidské pozůstatky.

Bez potápěčů se výzkum neobejde

Spojovaly živé se světem mrtvých

Archeologové říkají, že chrámy na povrchu a jeskyně pod nimi budovali Mayové podle všeho současně, přičemž vrchní část konstrukce byla určena živým a spodní mrtvým. Řada odborníků předpokládá, že původně byly nejprve vytvořeny jen nadzemní chrámy a podzemní labyrinty s jeskyněmi k nim přibyly až se vznikem mayské mytologie týkající se posmrtného života.

-skm-

Obr.: AP News, YouTube, LiveScience

 

 

 

 

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit