Záhada Geometrické Venuše. Koho vlastně zobrazuje?

ufo / 31. 8. 2019

Pozoruhodné výtvarné dílo pravěkého umělce se vymyká době tehdejší i dnešní, především podivným trojúhelníkovým tvarem hlavy. Připomíná tak spíše hlavu ne-lidskou, než lidskou…. Ale čí?

Technicky vzato se jedná o rytinu na mamutím klu, kterou před cca 30 – 26 tis. vytvořil jeden z „lovců mamutů“ usídlených v Předmostí u Přerova. Toto místo se stalo jednou z nejvýznamnějších evropských archeologických lokalit té doby, bylo velkoryse a poměrně dobře prozkoumáno koncem 19. století.

Rytinu na mamutím klu objevil při vykopávkách roku 1895 svědomitý moravský amatérský archeolog Martin Kříž. Kresba dostala postupem času různá jména, např. Geometrická venuše, anebo jen prosté označení „rytina ženy“.

Dlouho se předpokládalo, že Geometrická venuše je jediné dílo svého druhu na světě. V roce 2011 se však v časopise Journal of Archaeological Science objevil článek o další pravěké téměř stejné kresbě nacházející se v soukromé sbírce. Je tedy možné, že v Předmostí byla přímo dílna, která tato oblíbená a žádaná díla vyráběla „na prodej“. Ona druhá kresba pak mohla Předmostí opustit ještě v pravěku.

Ale je to skutečně vyobrazení ženy, byť v masce a nějakém kostýmu? Nemusí to nutně tak být. Ale ať už to bylo cokoliv, existovalo to. Pravěcí sochaři a malíři byli realističtí a svých skutečných předloh se drželi. O Věstonické venuši, které též můžete na výstavě shlédnout, nikdo jako o ženě nepochybuje. A také mamuty, soby, koně, nosorožce a tak dál na pravěkých kresbách bezpečně identifikuje i poměrně malé dítě.

Pokud je mi ale známo, dvounohá bytost s troúhelníkovitou neexistovala ani tehdy ani dnes. Snad jen jako nějaký duch, přízrak, noční můra. Malovali snad pravěcí umělci i své sny, vidiny a přízraky, které se jim zjevily třeba v drogovém opojení? Řada „podivných“ pravěkých kreseb se vysvětluje právě takto, podobně své halucinace zaznamenávají i současní šamané.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství záhadné rytiny rozluštěno

V postavě Předmostecké venuše můžeme ale také vidět zpodobnění třeba mimozemšťana či jeho robota. Nelidská trojúhelníková hlava totiž připomíná cokoliv jiného, jenom ne lidskou hlavu, což je i dnes značně znepokojující. A nevím jak vy, ale já z toho rozhodně dobrý pocit nemám.

 

Jitka Lenková

Obr.:  www.galacticconnection.com, www.unrealengine.com, archiv autorky

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit