Záhada artefaktu z hory Coso rozluštěna

ARCHIV / 27. 7. 2019

Zkamenělá zapalovací svíčka stará půl milionu let figuruje v řadě základních děl spekulativní literatury včetně dnes již klasického Tušení souvislosti Ludvíka Součka. Možná ale nastal čas tento artefakt ze seznamu záhad vyškrtnout…

Rentgenový snímek artefaktu

Artefakt z hory Coso, jak začal být tento nález později nazýván, našli 13. února 1961 Wallace Lane, Virginia Maxey a Mike Mikesell pod vrcholkem hory Coso (2487 m), když tam hledali minerály do svého obchůdku v nedaleké Olanche. Domnívali se, že jde o geodu, uvnitř níž se může nacházet nějaký vzácnější nerost, např. achát nebo ametyst, takže se rozhodli nález jako obvykle rozříznout. Při rutinní práci se stalo něco neočekávaného. Uvnitř geody se skrývalo cosi tak tvrdého, že to zlomilo téměř nový diamantový kotouč. Na řezu se potom zřejmě po délce přeříznuté těleso z materiálu připomínajícího bílý porcelán uvnitř s tyčinkou z kovu o průměru 2 mm. Po zrentgenování předmětu se dále zjistilo, že uvnitř geody se nachází ještě jakási spirálka a že předmět byl obalen měděným pláštěm, nyní zkorodovaným. Ze všeho nejvíce připomínal automobilovou zapalovací svíčku a tak nález vešel do spekulativní literatury jako „zapalovací svíčka z hory Coso“.

Dnes již neznámý geolog odhadl stáří nálezu podle dvou zkamenělých mušlí na jeho povrchu na půl milionu let. Tím se samozřejmě rozvířil celý kolotoč dohadů o tom, která vyspělá civilizace tehdy mohla něco takového vyrobit. V úvahu přicházeli jak obyvatelé legendární země Mu, která se měla kdysi rozkládat v Pacifiku, stejně jako mimozemšťané anebo budoucí cestovatelé v čase, kteří tuto součástku zapomněli při jedné ze svých výprav do dávné minulosti.

Sami nálezci v každém případě považovali tento předmět za tak neobvyklý, že se jej pokoušeli prodat za 25 tisíc dolarů, nenašli však kupce. Podle všeho nakonec zůstal ve vlastnictví jednoho z nálezců, Wallace Lanea. Po jeho smrti se z pozůstalosti ztratil a od roku 2008 je pokládán za nezvěstný.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Se škapulířem proti morousovi. Ale můžete získat i lásku, štěstí nebo bohatství

Zásadní měrou k rozluštění této záhady přispěli Pierre Stromberg a Paul V. Heinrich z amerického Národního centra pro vědeckou výuku, kteří s pomocí prezidenta organizace Američtí sběratelé zapalovacích svíček Chada Windhama předmět identifikovali jako zapalovací svíčku z dvacátých let od firmy Champion. Podle nich se na horu Coso dostala při jednom z tamních pokusů o těžbu rud spolu se spalovacím motorem pohánějícím nějaké, tehdy běžné těžebního zařízení. Někdo ji tam mohl snadno ztratit nebo jako opotřebovanou zahodit. Tvrdá skořápka, v níž uvízly i zkamenělé mušle, se na ní poměrně rychle vytvořila postupně působením slunce a vody z prachu ze dna místního vyschlého jezera, který roznáší vítr po okolí.

Celá záhada vznikla jen proto, že nálezci se upnuli na chybný odhad stáří artefaktu a neuvědomili si už třeba to, že krusta kolem něj byla na geodu příliš měkká. To, že jde o zapalovací svíčku, ostatně poznali téměř na první pohled. Jenom tomu nechtěli uvěřit.

Jitka Lenková

Obr.: wikipedia, Twitter, ExoNews, archiv autorky