Výbuch supernovy postavil člověka ze čtyř nohou na dvě. Nová éra začala

ARCHIV / Světové záhady / ufo / 17. 10. 2020

K výbuchu supernovy dochází v závěrečném stádiu života velmi hmotných hvězd. Tedy takových, které jsou alespoň osmkrát hmotnější, než je naše Slunce. Důsledky takové události mohou být dalekosáhlé.

V nitru všech hvězd dochází k jaderným procesům – za teplot stamiliónů stupňů C a nesmírného tlaku se lehčí prvky spojují a vznikají těžší, až po celou tabulku prvků.

Betelgeze v Orionu

Zasáhne okolí až 300 světelných let daleko

A jak dochází ke spotřebování lehčích prvků, vodíku a hélia apod., hvězda roste a roste. Pokud je hvězda méně hmotná, smrští se a vznikne malý „bílý trpaslík.“ Velké a superhmotné hvězdy svůj život ukončí grandiózním výbuchem. Ten rozmetá prvky vzniklé v nitru hvězdy do prostoru, a poskytne tak stavební materiál pro vznik nové hvězdy a jejích planet.

Výbuch však provází obrovský záblesk světelného, gama a rentgenového záření. Světlo letí nezadržitelně vpřed, ale nebezpečné záření postupně slábne. Přesto je tak silné, že v okruhu asi 300 světelných let může nebezpečně ovlivnit atmosféry planet, a i existenci života na nich.

A právě to se před miliony let stalo v blízkosti naší Země, což změnilo podmínky pro její život. A také nepřímo ovlivnila člověka, aby se postavil na dvě nohy. Jak je to možné?

Blesky a požáry

Výbuch supernovy poblíž Země vyslal vysokoenergetické záření ve formě ultrafialového, rentgenového a gama záření a dále kosmické paprsky, které jsou složeny z atomových jader a protonů. Paprsky se přiřítily z vesmíru na Zemi, ionizovaly a ničily částice v atmosféře, uvolnily se volné elektrony a ty vedly k vzniku velkého množství blesků, což způsobilo vznik obrovských lesních požárů. Tyto lesní požáry změnily ekologii naší planety a proměnily obrovské lesy na savany, které dnes vidíme v Africe. A právě tato změna lesní krajiny v prostranství bez lesů přiměla naše předky, aby se postavili pouze na obě nohy. Může se něco takového pakovat i dnes?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Předpověděl súfijský mystik svou smrt? 

Kdy vybuchne nějaká supernova?

Samozřejmě, že může. Možná zítra, možná za sto let. A bude to astronomická událost století, protože jednoho jistého kandidáta na příští supernovu bychom tu měli. Jde o hvězdu Betelgeuze, po Rigelu druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu. Na obloze ji najdete snadno, na levé straně nad Orionovým pásem, dost vysoko nad obzorem a je jasná tak, že jí lze pozorovat i ve městě se spoustou pouličních světel.

Na konci roku 2019 u ní astronomové zaznamenali významné výkyvy v jasnosti, což znamená, že její výbuch se nezadržitelně blíží. Až se tak stane, bude zářit na pozemské obloze jasněji než Měsíc v úplňku a bude viditelná pouhým okem i ve dne. A to proto, že Betelgeuze je obří hvězda, 20x hmotnější než Slunce. Pokud bychom ji umístili do Sluneční soustavy místo něj, nacházel by se její povrch někde u Jupitera. Její proporce jsou také důvodem toho, proč je její život jen krátký a skončí mohutnou explozí.

Ale je také možné, že k jejímu výbuchu již došlo. Je totiž od nás asi 650 světelných let daleko, takže pokud by vybuchla někdy za časů Karla IV., světlo a záření z tohoto výbuchu k nám směřuje právě teď. Naštěstí je ale Betelgeuze dost daleko na to, aby nám její záření ublížilo. Na efektní světelnou show na obloze se proto můžeme těšit bez obav.

-skm-

Obr.: wikipedie, www.history.com, twitter

 


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit