Vodní chrámy v Indii –  víc než jen voda

Báje, mýty, legendy, pověsti / Nadpřirozené jevy / Světové záhady / 26. 12. 2020

Voda má někdy cenu větší než zlato – o tom by mohli vyprávět lidé právě na pouštích a v tropech. Ale jen v Indii přistoupili k oslavě této životadárné tekutiny opravdu velkolepě – výstavbou chrámů kolem velkých studní.

Adalaj Ki Vav

Adalaj ni Vav

V malé vesnici Adalaj Vav, asi 18 km od hlavního města Gudžarátu, Ahmedabadu, byl postaven chrám – studna v roce 1499. Měl zadržovat vodu, poskytovat útočiště poutníkům a místním lidem dodávat duchovní podporu.

Příběh o jeho postavení je zároveň plný lásky, oddanosti a zrady. Hinduistický král Rana Veer Singh zahájil výstavbu Adalaj ni Vav, aby poskytl úlevu svým lidem v této vyprahlé oblasti, když museli jet dlouhé cesty za vodou. Než však stavbu dokončil, vstoupil do války se sousedním muslimským králem Mehmudem Begadou a byl zabit v bitvě. Jeho přemožitel, král Mehmud Begada se potom zamiloval do královny – vdovy, krásné Rudabai.

A ta souhlasila, že se za něj provdá, ale pouze za podmínky, že dokončí stavbu, kterou začal její manžel. Král Mehmud souhlasil, a proto výzdoba chrámu je hinduistická s islámskými vlivy.

Když byla stavba dokončena, královna Rudabai se vrhla do studny a zemřela. Očividně nikdy neměla v úmyslu oženit se s králem Mehmudem – chtěla jen vidět, jak bude stavba jejího manžela dokončena. Naštěstí pro nás král Mehmud pro to nezatrpkl, stavbu ani hindskou výzdobu nezničil a ta zůstala nedotčena celých 500 let.

Chrám je zdoben sochami tančících dívek, erotickými scénami, obrazy žen stloukajících máslo, obrazy Šivy a Kalpa Vrikšha (Stromu života) vytesaných z jediné kamenné desky.

Stavba obsahuje také řadu platforem a galerií, podepřených sloupy a po stranách schodiště. Po celá staletí sloužil jako místo odpočinku pro karavany a poutníky. Otvory ve stropech umožňují vstup světla a vzduchu do osmihranné studny v základech chrámu. Přímé sluneční světlo však nedosahuje dovnitř studny, s výjimkou krátkého časového úseku v poledne. Proto je také uvnitř studny vždy o šest stupňů Celsia chladněji než venku.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Kam zmizeli Anasaziové?

Až z pátého patra je obzvláště ohromující pohled, ze kterého lze vidět hluboké tyrkysové vody samotné studny, která vypadá, jako by zářila vnitřním světlem, obklopená úžasnou krásou, zachycenou navždy v kameni.

Rani Ki Vav (Královnina studna)

Rani Ki Vav

Další chrám, zdůrazňující posvátnost vody, byl postaven během panování dynastie Chaulukya k poctě krále Bhima I. (1022-1064) jeho ovdovělou královnou Udajamatim ve městě Patah ve státě Gudžarat.

Chrám je zapuštěn pod zem a je 65 metrů dlouhý, 20 metrů široký a 28 metrů hluboký. Schodiště z povrchu potom vede přes 7 pater do hluboké kruhové studny, lemované sochařskými plošinami. Je zde více než 500 soch a více než tisíc menších plastik, kombinující náboženské, mytologické a sekulární obrazy.

Chrám Baoli u Dillí

Tento chám, označovaný také jako Agar Sain Ki Baoli nebo Ugrasen ki Baoli, je starodávná vodní nádrž skrytá uprostřed obchodů a bytových apartmánů v centru Dillí.

Staré cihlové zdi stavby vás zavedou zpět do historie, a jak se sestupuje po schodech, návštěvník pociťuje pokles teploty.

Baoli

Agrasen Ki Baoli má šířku 15 metrů a je 60 metrů dlouhá. Stále slouží svému starodávnému účelu a jeho spodní část je stále ponořená do vody. Na jeho jihozápadní straně se nachází mešita, která stojí na čtyřech sloupech. Návštěvníci říkají, že zde pociťují něco zvláštního. Zřejmě tu proudí něco víc, než jen voda…

Chand Baori

Nachází se v malé vesnici Abhaneri nedaleko Džajpuru, v Rádžasthánu. Tento krásný chrám postavil král Chanda v 9. století n. l. a je jednou z nejstarších a nejatraktivnějších památek Rádžasthánu.

Baori je z hlediska své architektury jedním z největších a nejúžasnějších indických chrámů. 3500 malých schodů, postavených v dokonalé symetrii, zavede poutníka přes 13 pater, do hloubky 30 metrů. Je to jedna z nejhlubších a největších chrámových studní v Indii.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Unikátní vzkazy z vody

Podle místní pověsti studnu postavili duchové za jedinou noc.

-skm-

Chand Baori

 

Obr.: wikipedia, www.destimap.com, wwwreasonstobecheerful-part2.blogspot.com, www. mysimplesojourn.com, www.outlookindia.com

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit