Vizionář Jules Verne. Jak to mohl všechno vědět?

ARCHIV / Světové záhady / 12. 3. 2020

Jules Verne (1828 – 1905) je dnes znám jako otec sci-fi literatury. Místo toho, aby následoval svého otce v profesi právníka, Julese zaujala literatura a jeho fascinace knihami jej přivedla k dráze spisovatele. Velmi pozoruhodného spisovatele.

Jeho vědecko-fantastické příběhy byly založené na vědě a technologii a inspirovaly celé generace vědců, vynálezců a výzkumníků. Opravdu pozoruhodné je, že mnohé z předpovědí Julese Verna se splnily a že byl skutečně schopen předpovědět budoucnost. Je spravedlivé říci, že v mnoha ohledech předběhl svou dobu. Zde jsou některé z jeho vynálezů, které se později opravdu staly skutečností.

Elektrické ponorky

V románu „Dvacet tisíc mil pod mořem“   nám Jules Verne předstvuje   elektrickou ponorku postavenou kapitánem Nemo, kterou nazval Nautilus. Měla dobře zařízenou jídelnu stejně jako další možné luxusní vybavení a vše v ní bylo na elektřinu.   Kapitán Nemo tako hovoří o  elektřině        jako o „mocném agentu, poslušném, ​​rychlém, lehkém, ​​vhodném pro jakékoliv použití, a vládne na palubě mé lodi.“

Přitom v době, kdy Verne koncipoval „plně elektrickou” loď, a to v době, když první praktické použití elektřiny byla jen v počátcích a stavba takových lodí byla v té době ještě nemožná.

Zpravodajství, reklamy a komunikace

Ve své knize „V roce 2889″ napsal Verne, že „místo kroniky Země se předplatitelé každý den dozvědí novinky dne prostřednictvím zajímavých rozhovorů s novináři, státníky a vědci.“ To je úžasně přesná předpověď toho, jak vypadá moderní vydávání zpráv dnes. Associated Press tvrdí, že publikování  takovýchto zpráv začalo právě poté, co ji Verne předpověděl.

A Verne nezapomněl ani na reklamu.   Ve svém eseji „V roce 2889″ popsal „atmosférickou reklamu“. Napsal: Všichni si všimli, že tyto obrovské reklamy se odrážejí od mraků.“ a také „Jsou tak velké, že je mohou vidět obyvatelé celých měst nebo dokonce celé země.“

Mohlo by vás ještě zajímat:  Nakrmte pijavice z vlastního těla

V témže díle také vylíčil svou představu o tom, jaký druh komunikace mohou udržovat lidé, kteří sedí na dvou odlehlých místech a přesto se dívají se na sebe.  Jeho  „fono-telepot“ je podobný naší videokonferenční technologii a umožňuje „přenášet snímky pomocí citlivých zrcadel spojených drátem.“

 Solární plachty a lunární moduly

Ve svém románu „Ze Země na Měsíc“ z roku 1865 Jules Verne navrhl světelnou sondu. Současní vědci tuto technologii nazývají solárními plachtami.

Jules Verne také předpověděl moderní lunární modul. V knize „Ze Země na Měsíc“ popsal „mušle“, které mohou být použit k dopravě cestujících na Měsíc. Popisuje je jako kuželovitou kapsli. Verne si představoval, že ji „vystřelí obrovský kanón a dodá mu dostatek síly, aby prolomil gravitaci.“

To je další jasný příklad toho, jak Vernovy představy byly vždy založeny na fyzikální realitě.

Nezapomněl ani na zbraně

Ačkoli se Verne hlavně soutředil na stroje sloužící pro dobro lidstva, neopomíjel ani zbraně.   V knize „Dvacet tisíc mil pod mořem“ popsal zařízení „elektrické ovládací zařízení“ schopné zasadit nepříteli silnou ránu, tedy něco jako dnešní taser.   Fungovalo ale na jiném principu, jako pistole vystřelovalo koule,   ne však obyčejné projektily, ale malé náboje ze skla –  miniaturní Leydenské láhve, tedy kondenzátory. Elektřina v nich kumulovaná dosáhne velmi vysokého napětí a při sebemenším kontaktu s cílem se vybije. Například pak zvíře padne na místě bez ohledu na to, jak je velké.

Četl, poslouchal a přemýšlel

Jak je ale možné, že Verne dokázal takové věci předvídat? Hlavně proto, že mnoho četl a mluvil s různými odborníky  a věděl tak, co se děje ve světě vědy a techniky kolem něj.

Vzhledem k tomu, že zemřel v roce 1905, byl však zároveň i limitován úrovní informací ve své době. Nic tehdy nenasvědčovalo tomu, že by v roce 1946 byly objeveny tranzistory a následně vybudován celý počítačový průmysl včetně internetu. Kdyby se toho ale Jules Verne mohl dožít, určitě by ho to potěšilo. A kdo ví, jaké vynálezy by se objevily v jeho dalším románě.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Jak dva pasáčkové zorganizovali dětskou křížovou výpravu aneb když jenom víra nestačí

-skm-

Obr.: Sf.co.ua, Český rozhlas Dvojka, archiv autora, archiv Jitky Lenkové

 

 


Štítky:

Mohlo by se vám líbit