Vědecky ověřeno: Hlazení koček a psů působí proti stresu už za 10 minut

ARCHIV / 12. 10. 2019

 

Je známo, že komunikace se zvířecími miláčky má na lidi příznivý vliv. Jenže – toto tvrzení se sice pořád opakuje, ale kde jsou důkazy? Přitom pro nástup léčebného účinku stačí hladit zvířátko pouhých 10 minut!

Skupina vědců z Washingtonské státní univerzity, vedená docentkou katedry lidského vývoje Patricií Pendry, se rozhodla měřit terapeutický účinek komunikace s domácími mazlíčky. K tomu výzkumníci pozvali psy a kočky z místní charitativní společnosti. Poté utvořili tým z 249 studentů a rozdělili jej do 4 skupin. První skupina si museli hrát se zvířátky a hladit je 10 minut, druhá skupina to všechno sledovala, ale neměla žádný fyzický kontakt se zvířaty, třetí skupina pozorovala fotografie s kočkami a čtvrtá, kontrolní, nedělala nic.

Vědci přitom pozorovali, jak se během experimentu v těle studentů mění hladina kortizolu, jednoho z hlavních stresových hormonů. Za tímto účelem studenti poskytli k analýze své sliny před a po kontaktu se zvířátky.

Ukázalo se, že hladina kortizolu se významně snížila u těch studentů, kteří během 10 minut drbali zvířátka za ouškem a hladili jim bříška. I ti, kdo tento idylický obraz jen sledovali, také zaznamenali pokles fyziologických stresových ukazatelů, ale v menší míře. U dalších dvou skupin nebyly pozorovány žádné významné změny.

„Výsledky našeho výzkumu dokazují vysokou schopnost domácích zvířat, jako jsou kočky, psi a králíci, poskytovat lidem emocionální podporu a účinnou úlevu od stresu,“ řekla Patricia Pendry.

V americkém vzdělávacím systému existuje program „Odmazlete svůj stres pryč“ (Pet Your Stress Away), ve kterém mají studenti možnost komunikovat se svými domácími mazlíčky na kampusech. Připojilo se k němu již přibližně 1000 vzdělávacích institucí. Tento program má skutečný terapeutický efekt – umožňuje studentům vyrovnat se se stresem, který je během školního roku značný.

Vědci se domnívají, že taková „léčba“ s pomocí psů a koček by měla být prováděna i v lékařských zařízeních, protože snížení stresu má i příznivý vliv na tělesné a duševní zdraví pacientů. Kdy se tedy dočkáme mazlení se se zvířátkem na předpis?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Energie prostoru: Jaký pokoj, takové dítě!

-skm-

Obr.: Daily Mail, Dreamstime, news.yahoo.com, Orange County Register


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit