Vědci užasli – viděli Boha v mozku modlících se lidí

ARCHIV / 27. 6. 2019

Mozek modlícího reaguje na Boha doslova jako na blízkého přítele. Výsledky studie přesvědčily věřící, že Bůh je. Ateisty utvrdil o opaku.

Profesor Uffe Schjødt z dánské univerzity v Aarhusu skenoval tomografem mozek 20 křesťanů. Podle jejich vlastních tvrzení šlo o velmi zbožné lidi. Vědec jim zadal tři úkoly. Zpočátku se měli dobrovolníci vroucně modlit, obracet se k Bohu. Pak se měli jakoby obracet jakoby k blízkému příteli. A konečně, měli poprosit Santa Klause, aby jim něco nadělil o příštích Vánocích.

Profesor Uffe postupně zaznamenal, co se děje v mozku pokusných osob při plnění každého úkolu, které oblasti mozku jsou aktivní a které nereagují. Výsledky byly udivující. Vědci ujistili, že modlitby a duševní komunikace poskytují shodné obrazy mozkové aktivity. To znamená, že neexistuje žádný podstatný rozdíl mezi tím, zda komunikujeme s Bohem nebo s blízkým přítelem.

V obou případech byla aktivovaná předfrontální přední kůra velkých mozkových polokoulí. Byla dosud prozkoumána jen málo, ale předpokládá se, že právě zde jsou pravděpodobně uloženy údaje o jiných lidech a vzpomínky na ně. „Výsledky studie, k mému překvapení, uspokojily věřící i ateisty,“ řekl profesor Urve. „První v nich viděli důkaz, že Bůh skutečně existuje, že mozek na něj reaguje. A druzí v ní našli důkaz o tom, že komunikace s Bohem není víc než iluze.“ Je zajímavé, že přání k Santa Klausovi se v mozku nijak nezobrazilo. Podle profesora Uffe, je to zřejmě tím, že křesťané v podstatě na tuto osobu nevěří, zatímco v Boha ano.

Robin Dunbar z univerzity Oxfordu vyslovil třetí stanovisko: „Odpověď na otázku, zda existuje Bůh či nikoli, studie nezodpověděla. Bylo prokázáno, že existuje pouze víra v něj. Nic víc.“

-slk-

Obr.: Barnebys, Medium, Freepik


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit