Vědci se blíží k odhalení mechanismu déjà vu

Různé / 7. 3. 2020

Psychologové oznámili dvě existující verze podstaty jevu zvaného déjà vu (z franc. „už viděno“), tedy stavu, kdy se člověku v určitou dobu zdá, že už dříve byl v podobné situaci, zažil podobné emoce, cítil stejné pachy, apod. Navíc jde často o takový pocit, že člověk může dokonce předpovídat, co se stane o sekundu později. 

Čas neexistuje

Podle vědců je první verze vysvětlení tohoto jevu založena na „teorii závady“, která je, jak říkají odborníci, nejpodivnější. Legendární Albert Einstein svého času tvrdil, že taková věc, jako čas, neexistuje, že je to jen fikce a výtvor člověka, který ji vymyslel, aby tak strukturoval svůj život.

Pokud tuto teorii přijmeme za svou, pak by mohl být je déjà vu jakousi poruchou, která člověka odchýlí od řádu, který sám vynalezl.  A pokud je taková teorie pravdivá, pak lidé žijí ve třech časových dimenzích – minulosti, přítomnosti a budoucnosti – současně a déjà vu je jen okamžik umožňující si to uvědomit. Přes popularitu této verze se jí však ještě nikomu nepodařilo ji vědecky dokázat.

Není vám toto zákoutí povědomé?

Záblesk vzpomínky

Druhá, podstatně méně oblíbená verze podstaty déjà vu je charakterizuje jako podivnou směs vzpomínek a pocitů. Zastánci této teorie uvádějí jako příklad jeden ze známých experimentů používaných v psychologii, který demonstruje závislost lidské paměti na navrhovaném kontextu. Vzpomínky potom „obživnou“ v přítomnosti jako jakýsi záblesk, pokud se dotyčný ocitne v prostředí, ve kterém tyto vzpomínky vznikly. A do přítomnosti je z podvědomí mohou extrahovat vůně, vizuální vjemy, slova, atd., a člověk potom má pocit, že to co zažívá či vidí teď, už zažil nebo viděl v minulosti.

Ať tak či onak, dosud se ale vědcům nepodařilo najít odpověď na otázku, proč se tedy lidem nedaří prožívat „déjà vu“ vlastně neustále a zůstává záhadou pro laiky i vědce. Možná znepokojivou, naštěstí však ne nebezpečnou.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Otřesný masakr. Byly ve hře okultní síly?

-skm-

Foto: Pixabay: Gerd Altmann, Michal Jarmoluk, edmondla


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit