Utancovali se k smrti. Hrozí nám taneční mor i dnes?

ČESKÉ ZÁHADY / Světové záhady / 4. 4. 2020

Již od pradávna lidstvo čas od času stíhaly epidemie a zákeřné choroby. Na některé už dnešní věda zná lék a umí vysvětlit jejich původ a vznik. Jiné stále ještě zahaluje tajemství. Jeden taková, dodnes záhadná nákaza vypukla ve Štrasburku v červenci roku 1518 u jisté ženy, v historických záznamech nazývanou paní Troffea.

Tato žena, která až dosud nejevila žádné známky fyzické ani duševní choroby, začala najednou a zcela bezdůvodně divoce tančit a svíjet se v křečích, a to bez jediné chvíle oddechu. V tanci nepolevovala ani po šesti dnech. Kdyby byla takto postižená sama a jediná, jistě by se to i tehdy vysvětlilo jako náhlé pominutí smyslů.

Nakažlivý tanec svatého Víta   

Jenže postupně se k ní přidávali další a další lidé svíjející se v extatickém rytmu. Během týdne se přidalo už 34 lidí. Nezůstalo však u pouhého tance. Lidé ze sebe začali strhávat oděv a dál tančili nazí, plivali kolem sebe, sprostě kleli a prý i vykřikovali ďáblovo jméno. Všichni pak umírali na naprosté vyčerpání a dehydrataci organismu, protože s tancem skončit nedokázali.

Během měsíce zachvátil tento podivný úkaz více než 400 lidí. Vedení města bylo bezradné a čekalo, že „nákaza“ zmizí stejně tak rychle, jako se objevila. Nakonec bylo pro tančící nešťastníky vybráno místo, kam byli tito umístěni a kde jim dokonce k jejich tanečnímu šílenství hráli najatí hudebníci.Podle tehdejšího názoru církve se jednalo o trest, který na hříšníky měl za jejich nepravosti uvalit sv. Vít. Proto se pro tento jev ujalo i označení „tanec svatého Víta“. Doboví lékaři samozřejmě hledali i přirozenější vysvětlení podivné choroby, ale na nic nepřišli.

Tato podivná nemoc se však objevovala již i dříve, například ve Francii nebo v Nizozemsku. Roku 1371 v Cáchách postihlo podobné šílenství stovky lidí a trvalo týdny. Nakonec nezbývalo než čekat, až nemoc odezní sama, protože se nepodařilo najít žádný způsob, jak ji potlačit.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ötzi - co nám sdělila nejstarší mumie Evropy?

Přišel z Čech?

Tzv. taneční mor je ale záhadou i pro dnešní vědce a historiky. Mají však na něj alespoň několik teorií. Začněme tou, která má něco společného s naší zemí, i když je asi nejméně pravděpodobná.

Podle lékařského historika Roberta E. Bartholomewa se pravděpodobně jednalo o taneční rituály praktikované sektou poutníků, kteří zřejmě většinou pocházeli z českých zemí. Češi prý tehdy byli pověstní upadající morálkou a odporem k církvi. Těžko však věřit tomu, že by se tito heretici toužili utancovat k smrti.

Druhá teorie zní daleko pochopitelněji. Nákaza se skrývala v mouce, přesněji řečeno v jedovatém námelu, který obsahovala. Ten může způsobovat záchvaty a halucinace. Této teorii však protiřečí fakt, že námelem způsobená nemoc vyvolává odkrvení dolních končetin. Nemocní by tak jen stěží vydrželi celé hodiny a dny tančit.

Další hypotéza z této nemoci viní pavouka tarantuli. Protilátkou na její kousnutí je totiž právě tanec a v Itálii se dokonce tento jev nazývá tarantismus a příslušný tanec tarantela. Když prý byl dotyčný kousnut tímto pavoukem, musel se dát do tance, jak to popsal např. lékař Henry E. Sgerist jako lidovou pověru. Pokud tak postižení neučinili, zakrátko na kousnutí tarantulí zemřeli.

Tápe i současná medicína

Asi nejrozumnějším vysvětlením epidemií tanečního moru je ale davová psychóza vyvolaná stresem. Historik michiganské univerzity John Waller si totiž všiml významných vln tanečního moru v obdobích hladomoru. Například v roce 1374 došlo k obrovským záplavám, největším, o jakých ve 14. století víme. Po nich následoval hladomor, kdy byl chléb pro chudší vrstvy téměř nedostupný, a taneční šílenství ve Štrasburku vypuklo hned potom. Navíc středověký svět pustošila lepra, nově se vyskytující syfilis, morové epidemie a války. O stresové situace tedy nouze rozhodně nebyla.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Hocha napadeného hadem prý zachránil pastevec

Waller dále uvádí, že ve stejné době vypuklo šílenství i v klášterech. V roce 1491 postihlo ženský klášter v Nizozemí, kde jeptišky jakoby najednou ztratily rozum. Lezly nahé po stromech a napodobovaly kočky a ptáky. Také v jiných klášterech po celé Evropě docházelo k podobným jevům doprovázeným oplzlostmi a nepřístojným chováním. I to bylo podle Wallera způsobeno stresem, u jeptišek navíc podpořeným potlačenou sexualitou.

Zcela uspokojivé vysvětlení však doposud nemáme, a tak pro nás taneční mor zůstává i nadále záhadou. Můžeme jen doufat, že pokud by propukl v dnešní době, a to se klidně může stát, dokázala by si s ním současná medicína poradit lépe, než ta středověká.

Petr Matura

Obr.: Vintage News, Brooklyn Based, www.thenegativepsychologist.com, archiv autora

 

 


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit