Tunguzský meteorit přinesl mor. Záhadný, jako on sám

Světové záhady / Vesmír, UFO a mimozemšťané / 31. 3. 2020

Když se 30. června roku 1908 přibližně v 7:15 hodin ráno se na území tunguzské Sibiře ozve přímo ohlušující rána, její dozvuk je slyšet až do vzdálenosti tisíc kilometrů od místa výbuchu. I když je oblast téměř neobydlená, vlivem exploze praskají okna a zdi v domech vzdálených až sto kilometrů. Mohutná exploze tehdy napáchala škody na ploše dva tisíce metrů čtverečních. Naštěstí jde téměř o liduprázdné území. Žije na něm jen malý národ Tunguzů neboli Evenků, kteří si z celé události odnášejí závažné zdravotní následky – těžko se hojící popáleniny a zvláštní nemoc, kterou nazývají mor…

Tunguzký výbuch – rekonstrukce

Bez úhony nevyváznou ani zde žijící zvířata. Místním sobům se například na těle objeví šedavá vyrážka. Ta se nápadně podobá postižení dobytka v okolí amerického státu Nové Mexiko v období o desítky let později, kde v roce 1945 probíhá první zkušební test atomové bomby.

Co tedy vlastně způsobilo tunguzskou katastrofu? To dodnes přesně nevíme… Evenkové, kteří spatřili výbuch na vlastní oči, popisují jakýsi obří prachový hřibovitý útvar. Hypotézu, že se již tehdy mohlo jednat o jaderný výbuch, podporují mimo jiné i nálezy zmutovaných rostlin a stromů v dané oblasti. Vědci zde rovněž nacházejí zvýšené hodnoty radioaktivity. Podle zjištění odborníků byla síla sibiřského výbuchu pravděpodobně přibližně tisíckrát větší než v případě bomby svržené v pondělí ráno dne 6. srpna 1945 na japonskou Hirošimu.

V roce 1990 vědecké výzkumy v Tunguzce zjišťují mikroskopické stopy niklu, železa a magnetitu. Tento objev podporuje jak teorii, že se v roce 1908 mohlo jednat o pád meteoritu, tak rovněž i variantu jaderného výbuchu, neboť tyto prvky se nacházejí rovněž i v místech testování jaderných pum.

Meteorit bez kráteru?

Mohla však již v roce 1908 existovat jaderná bomba? Jako nejpravděpodobnější příčina tunguzského výbuchu bývá tedy označován dopad meteoritu nebo jiného vesmírného tělesa. Místní Evenkové dále popisují, že spatřili po obloze letící obrovský předmět válcovitého nebo kulovitého tvaru. Po dopadu tělesa se však v Tunguzce nenašel žádný kráter.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Perpetuum mobile objeveno – a znovu ztraceno!

Italský vědec z univerzity v Bologni Luca Gasperini je toho názoru, že místo dopadu meteoritu na zemský povrch, a tedy i kráter, bylo později zaplaveno řekou a že se jedná o místní jezero Čeko. Většina ostatních vědců však s tímto tvrzením nesouhlasí. Již v šedesátých letech minulého století jezero Čeko podrobně zkoumali sovětští vědci, kteří došli k závěru, že je staré již tisíce let.

Jezero Čeko

Paprsek smrti

Příčiny tunguzského výbuchu lze podle některých dalších hypotéz hledat i jinde. Přibližně v době této katastrofy se pokouší geniální srbský vynálezce Nikola Tesla (1856 – 1943) objevit způsob přenosu elektrického proudu vzduchem. Jeho tehdejší vědecké experimenty jsou částečně utajovány před veřejností. Je možné, že by se právě Teslou vzduchem posílané obrovské množství elektrické energie, paprsek smrti, vymklo kontrole a způsobilo katastrofální následky odpovídající výbuchu tisíce atomových bomb shozených na Hirošimu?

Ve hře je i UFO

Poslední ze známých teorií, i když zřejmě nejméně pravděpodobná, operuje s havárií UFO, tedy neidentifikovaného létajícího předmětu. Této hypotéze nahrává i skutečnost, že Evenkové ve svých popisech událostí uvádějí i to, že před výbuchem pozorovali, jak nad zemským povrchem letí jakési šedé a nepravidelně se pohybujícího tělesa.

Která z předkládaných teorií se nejvíce zamlouvá vám? Třeba se v budoucnosti potvrdí, i když si na rozluštění skutečné příčiny tunguzské katastrofy budeme muset zřejmě ještě počkat…

Petr Matura

Obr.: wikipedia, Enviweb, Medium,www.wallpaperflare.com, archiv autora

 


Štítky: , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit