Tajemství svatyně na Ostrově hadů. Žil zde bájný Achilles?

Světové záhady / 18. 1. 2020

Nevelký Ostrov hadů o rozloze asi 20 ha dnes náležející Ukrajině najdeme v Černém moři naproti ústí řeky Dunaj, asi 40 km východně od rumunského pobřeží. Podle starověkých legend byl ostrov sídlem samotného Achilla, bájného řeckého hrdiny, který padl při dobývání Tróje a po smrti byl vzat mezi bohy. Z mořských vln jej pro něj vyzdvihla jeho matka Thetis. Podle záznamů starých kronikářů na ostrově kdysi existovala svatyně, kterou řečtí a římští plavci zasvětili Achillovi. Co je na tom pravdy?

Přes tyto lákavé zprávy k prvnímu vědeckému výzkumu Hadího ostrova došlo teprve na začátku 19. století. Tehdy kartografická služba ruského vojenského námořnictva pořídila mapu tohoto ostrova, na které byly zaznamenány zříceniny nějaké antické stavby. Bohužel z jejích pozůstatků byly v roce 1843 postaveny základy pro tamní maják.

Střepy s obrázkem Achilla

A tak první archeologové, kteří na Ostrov hadů zavítali, tam nalezli již jenom keramické střepy, mince a další drobné artefakty. Od roku 1964 začali se systematickým výzkumem na ostrově sovětští archeologové. Podařilo se jim přece jen objevit zbytky nějaké antické stavby, snad svatyně, a najít keramiku a starořecké mince. Na zachovaných střepinách z nádob identifikovali obrazy Achilla.

Uctívači hadů

S objevy a nálezy na Ostrově hadů souvisí i nálezy na území Rumunska. V roce 1968 bylo v rumunské Konstanci, která byla postavena na místě starobylého řeckého města ze 6. století před n. l. zvaného Tomis, nalezeno větší množství sošek — figurek. Mezi nimi byla i soška boha Pontu, který chránil Černé moře, a figurka připomínající kresby Achilla z Ostrova hadů. Všechny sošky nalezené dosud v Konstanci pocházejí pravděpodobně z Ostrova hadů. Archeologové se domnívají, že tyto předměty byly uloupeny ze svatyně na Ostrově hadů a do města Tomis se dostaly jako cenná válečná kořist.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Valtice jsou letos plné záhad

Pokud jde o hady samotné, v té době, tj. v 8. – 6. st. př. n. l., se u Dunaje vyskytoval kult uctívání hada, který zřejmě inspirovaly tamní užovky, konkrétně užovky obojkové a podplamaté. Tyto užovky také někdy vodní proudy zanesou z delty Dunaje na Hadí ostrov, takže se vyskytují i tam. Podle nich také tento ostrov dostal svoje jméno.

Jedna z nalezených figurek

V každém případě je jisté, že mezi pobřežím a ostrovem již v té době existovalo spojení a že Řekové v té doby tento ostrov již znali a navštěvovali. Zda byl ovšem opravdu sídlem bájného Achilla, zůstává otázkou i nadále.

-skm-

Obr. wikipedia, wikimedia.commons, archiv autora


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit