Tajemství našich polibků. Co všechno prozradí?

ARCHIV / Světové záhady / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 9. 5. 2020

Máj a polibky – existuje snad něco ještě romantičtějšího? Líbání je nepostradatelným atributem nejen romantického milostného vztahu a z hlediska zamilovaných a později partnerů není nic přirozenějšího, než vyjádřit svou vášeň a něhu polibkem na rty, to i rozevřené. Jaký to ale má smysl, když třeba holandský mikrobiolog Remco Kort odhaduje, že za 10 sekund vášnivého polibku si milenci vymění až 80 milionů bakterií? Stojí takové zdravotní riziko vůbec za to?

Jen šimpanzí samci

Kromě toho, z našich evolučních předchůdců tento typ sexuálního chování prakticky nikdo nepraktikuje. Jen naši nejbližší příbuzní, šimpanzi, se občas líbají. Ale polibek má u nich úplně jiný význam. Pro opice to je jen způsob, jak se po hádce usmířit. Proto, jak řekl primatolog Frans de Waal z University v Emory (USA), nejčastěji si tak vyměňují polibky šimpanzí samci na důkaz usmíření se po boji. Není tedy vyloučeno ani to, že právě tento způsob potvrzení vzájemného přátelství pozorovaný u primátů vysvětluje zvyk generálního tajemníka Leonida Brežněva líbat se s představiteli spojenců SSSR ve Varšavské smlouvě, pochopitelně muži.

Tajemství původu polibku se stalo pro vědce ještě více vzrušujícím, když antropolog William Jankowiak z univerzity v Nevadě v Las Vegas, zjistil, že polibek není ve zvycích různých národů ve světě zas až tak obvyklý. Poté, co studoval chování 168 různých kultur, zjistil, že polibek se vyskytuje jen u jen 46% z nich. Jinými slovy, příznivci polibků jsou na světě v menšině! Naše iluze, že polibky jsou běžnou lidskou praxí, vznikla jen proto, že se rozšířily v evropské kultuře.

Líbající se jsou v menšině

Většina kmenů (54%), které dnes vedou tradiční způsob života starých lovců-sběračů, považují navíc tzv. francouzský polibek s otevřenými rty za zvrácenost. Tento druh fyzického sblížení tedy není žádnou dávnou evoluční vymožeností, ale zřejmě velmi nedávným vynálezem lidstva. Naši vzdálenější předci je zřejmě neznali a nepoužívali. Proč se tedy objevily?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Sluneční zázrak zachránil tisíce životů

Podle vědců z Oxfordské univerzity připadají v úvahu tři vysvětlení tohoto sociokulturního jevu. „Uvažovali jsme o těchto hlavních hypotézách role polibků v sexuálních vztazích,“ říká jeden z účastníků studie Rafael Wlodarski. „Za prvé, mohou být použity ke vzniku a zvýšení sexuálního vzrušení a zahájení sexuální aktivity. Za druhé jsou užitečné pro udržování vztahu mezi partnery. A za třetí, určitě pomohou posoudit kvalitu genetického materiálu potenciálního partnera.“

Atraktivní lidé se líbají raději

Výzkumníci kromě toho vypracovali podrobný dotazník a požádali 900 respondentů o zodpovězení otázek týkajících se významu polibků pro krátkodobé a dlouhodobé vztahy. A získali vědci tyto dva důležité poznatky:

  1. Pro ženy je líbání mnohem důležitější součástí vztahů než u mužů.
    2. Za významnější považovali polibky ti muži a ženy, kteří sami sebe hodnotili jako atraktivní a měli také velké množství krátkodobých a neformálních sexuálních vztahů.

„Volba sexuálního partnera a rituál namlouvání u lidí je velmi složitý mechanismus,“ analyzuje výsledky studie její vedoucí, profesor Robin Dunbar z Oxfordu. „Za prvé, partneři si polibkem potvrdí, že sami sebe i partnera vnímají jako atraktivního. Polibek slouží i jako sociální signál a jeho provedení naznačí, co se bude dít dál. A pokud v této fázi sbližování se je vše v pořádku, líbající se dvojice přecházejí do intimnější fáze kontaktu.“

A to vše má přitom i reálný vědecký základ. Vědci jsou přesvědčeni, že při hodnocení potenciálního partnera člověku kromě zraku pomáhají také chuť a čich. Díky polibku tak dostáváme i biologické signály o genetické kompatibilitě a zdravotním stavu našeho možného sexuálního protějšku.

To je důležité zvlášť pro ženy, protože možným budoucím potomkům, kteří se ze vztahu zrodí, nutně investují mnohem víc, než muži – 9 měsíců těhotenství, riskantní porod a následující měsíce až roky osobní péče včetně kojení. Pokud toto vše ženy chtějí uspokojivě zvládnout a mít zdravé dítě, neměly by při výběru partnera udělat žádnou vážnou chybu. Díky polibkům, vlastně expresní metodě pro hodnocení potenciálních partnerů, mají šanci se zásadním omylům vyhnout ještě dřív, než blízký vztah ještě začne.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Temné stránky historie - koncentrační tábory Svaté Magdaleny

Zvířata polibky nepotřebují

Hřebec větřící říjnou klisnu

U zvířat tato expresní funkce testu vhodnosti partnera k páření zabezpečuje čich. Zvířata se proto nepotřebují líbat, stačí jim navzájem se očichat nebo si „přečíst“ chemickou stopu, kterou partner zanechal třeba v podobě moči nebo feromonů, a to mu stačí.

Například pavouci typu „černé vdovy“ jsou schopni pomocí feromonů určovat, kdy se samice naposledy nasytila nějakou kořistí. Pro samečky těchto pavouků je tato informace životně důležité, protože samičky „černých vdov“ mají ve zvyku své milence po páření sežrat. Proto se odvážní „černí vdovci“ snaží spářit s dobře nasycenými partnerkami, aby tomuto osudu unikli. A o tom, že se jim to daří, svědčí to, že tento druh pavouků nevyhynul.

Jenže lidé v procesu evoluce postupně ostrý čich ztratili, a aby se navzájem správně očichali, museli postupně mezi sebou snižovat vzdálenost až se jejich rty (a nosy) dotkly. A zrodil se první polibek.

-smk-

Obr.: www.wallpaperflare.com, www.goodfon.com, www.magnoliabox.com, Twitter (Jane Goodall)

 

 


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit