Stalinův dvojník měl nečekané štěstí

ARCHIV / KURIOZITY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 8. 6. 2021

Není žádným tajemstvím, že většina vrcholných politiků může být často v ohrožení života. Soupeřící frakce i osamělí zabijáci mohou vraždu plánovat. Josef V. Stalin nebyl z tohoto pravidla výjimkou.

Během jeho života na něj bylo provedeno mnoho pokusů o atentát. Stalin nikdy nezapomněl ale ani na atentáty na V. I. Lenina a Sergeje Kirova a bral je jako varování. Jeho bezpečnostní služba však včas eliminovala všechna ohrožení a šéf Stalinovy ochranky v určitém okamžiku přišel s jednou myšlenkou, kterou se rozhodl realizovat.

Stalin a jeho dvojník

Hledání dvojníka

V roce 1935 se Stalin rozhodl odjet do rodné Gruzie a navštívit svou matku Jekatěrinu Džugašvili. Setkání ale netrvalo dlouho. Důvodem bylo, že místní komunisté ze „staré gardy“ se pokusili zavraždit „vůdce národů“. Jejich spiknutí však selhalo a Stalin přežil.

Po tomto incidentu začal šéf ochranky hledat potenciální Stalinovy dvojníky ještě intenzivněji. A uspěl. V roce 1935 byla ve městě Vinnica nalezena vhodná osoba. Muž pracoval jako účetní a vedl skromný život. Potenciální dvojník hlavy SSSR je jmenoval Jevsej Lubnickij.

Realizace plánu

Bez ohledu na to, jak byl Lubnickij podobný Stalinovi, nebyl samozřejmě jeho dokonalou kopií. Tvář, chování a chůze se mírně lišily. Dvojník byl proto připravován na svou roli po celý rok. Kosmetici a maskéři neustále pracovali na jeho vzhledu. Byly mu promítány filmy, poslouchal Stalinovy projevy, bylo mu vysvětleno, jak Stalin obvykle reaguje, jak se chová, jaké používá fráze, jak konverzuje. Předvedli mu všechny rysy, které bylo nutné jen zkopírovat.

Asi po roce přípravy na zastupování byl seznámen se skutečným Stalinem. Jevsej udělal na vůdce nejpříznivější dojem. Strávili spolu celý večer a Lubnickij dokonale splnil očekávání, která na něj byla kladena. Tehdy byla pořízena fotografie dvou Stalinů, kteří spolu pili koňak.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Krokodýli v Rusku? Možná, že ano!

Završení kariéry

Jevsej Lubnickij se se svou rolí vyrovnal dobře. Ani ostatní členové prezidia ho nedokázali odlišit od skutečného Stalina. Brzy však byli informováni, že často s nimi nebyl vůdce, ale jeho dvojník. Když to zjistili a uměli odlišit dvojníka od originálu, brali to mnozí jako urážku a k dvojníku se chovali velmi negativně.

V roce 1952 se chování Stalina změnilo, byl velmi nepříjemný i k blízkým spolupracovníkům. Dvojník Lubnickij byl zatčen a nedělal si o svém osudu žádné iluze. Vyváznout se mu podařilo nečekaně a šťastnou náhodou. Po smrti Stalina v roce 1953 byl však deportován do Střední Asie, a bylo mu přísně nakázáno, aby region neopustil. Tam také Stalinův dvojník zemřel v roce 1981 stářím.

-skm-, obr.: www.rossaprimavera.ru, archiv autora

 


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit