Sluneční zázrak zachránil tisíce životů

ARCHIV / Světové záhady / 16. 4. 2020

Drsný boj o místo pod sluncem se ve starověkém světě nikdy nezastavil. Ale co když to slunce zhaslo?

Pás zatmění Slunce, k němuž došlo 28. května 585 př. n. l.

Blízký východ byl epicentrem světových událostí, protože v Evropě ještě žily barbarské národy, rozdrobené na kmeny, neschopné vytvořit integrovaný stát s jediným vládním systémem. Proto tehdejší starověká království byla schopná V krátkém čase dobýt nová území, ale poté je stejně rychle ztratit. Jedna krvavá válka tak rychle vyvolala další a jednotlivé státní útvary útočily a bránily se i na několika frontách najednou.

Nesmiřitelná touha po moci

V první polovině 6. století před naším letopočtem začal vážný konflikt mezi dvěma silnými královstvími – Lýdií a Médskou říší. Lýdie se rozkládala na západní části dnešního Turecka, Médská říše ležela ve východní části dnešního Turecka a na území dnešní Arménie, Ázerbájdžánu, Iráku a Íránu. V Lýdii vládl bojovný král Alliattes II. (640 – 560 př.n.l.) a Médům panoval energický Kyaxarés (? – 584 př.n.l.). Dva silní vládci toužící dobýt svět a jejich silné říše nemohly spolupracovat a žít spolu v klidu a míru už z podstaty věci.

Válka mezi nimi začala v roce 591 př. n. l., jejich síly byly vyrovnané a boje se proto táhly plných šest let. Protivníci také nemilosrdně ničili osady nepřítele, brali obyvatele nepřátelské říše do otroctví, odváděli dobytek a ničili úrodu a zdroje obou států se postupně tenčily.

Překvapení na bojišti

Králové se proto rozhodli, že válku ukončí poslední bitvou, do níž obě strany soustředí všechny své síly. Jako bojiště vybrali příhodné místo u řeky Halys (dnes Kyzylyrmak), jeho přesnější určení však není známo. Rozhodující střet měl začít ráno 28. května 585 př. n. l.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Dokážou nás svatí uzdravit?

Jakmile však bitva začala, stalo se něco neuvěřitelného. Slunce na obloze jakoby začalo hasnout a svítilo stále méně a méně, až se proměnilo v temný ponurý kotouč s jasnou září okolo. Podstatu tohoto astronomického jevu, zatmění Slunce, tehdy znal jen málokdo. Podle dostupných pramenů potom jen starověký řecký filozof a matematik Thales z Milétu (624 – 546 př. n. l.) došel správně k tomu, že tento jev můžeme pozorovat, když Měsíc překryje sluneční kotouč a dokonce i toto konkrétní zatmění předem vypočítal.

Mince z Lydie té doby

A mírová smlouva

Do Lýdie a k Médům se však tato informace nedostala a tak, když Slunce „zhaslo“, překvapeným a vystrašeným vojákům obou stran zbraně vypadly z rukou. V hrůze pak začali z bojiště prchat a k bitvě tak vlastně nedošlo. Kněží, doprovázející armády obou států potom celou událost interpretovali tak, že bohové se na Lýdii a Médskou říši rozzlobili za hrozné krveprolití, které chtěly uspořádat.

Králové potom odvedli vojáky každý na jeden břeh řeky a vyslali posly k vyjednávání a uzavření mírové smlouvy. V ní se Alliattes II. a Kyaxarés navzájem zapřísáhli, že proti sobě už nikdy nebudou bojovat a tuto dohodu stvrdili i uzavřením manželství mezi svými dětmi.

Tak zatmění Slunce rozhodlo o osudu dvou velkých států a jejich obyvatel a zabránilo smrti tisíců lidí. Krásný – a pravdivý – příběh, který si rádi vyprávíme dodnes.

-skm-

Obr.: www.community.vcoins.com, www.geekculture.co, www.harpersbazaar.com, wikipedia

 


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit