Slunce mělo bratra!

ARCHIV / NEJČTENĚJŠÍ / Světové záhady / 25. 3. 2021

A kdysi na naší obloze zářila dvě slunce…O tom, že Slunce v počátcích své historie nebylo samo, svědčí Oortův oblak – obrovská bublina, naplněná kamennými a ledovými bloky, a možná i planetkami, obklopující celou naši Sluneční soustavu.

Koule Oortova oblaku obklopuje Sluneční soustavu a rozpíná se do vzdálenosti téměř dvou světelných let od Slunce.

Miliardové dědictví

K tomuto závěru dospěli Avi Loeb z Harvard-Smithsonianova centra pro astrofyziku a jeho student Amir Siraj, absolvent Harvardské univerzity.

Podle autorů studie uvedené v Live Science, všechny různě velké „trosky“, vyplňující sféru Oortova oblaku, tj. asi 100 miliard objektů, tam soustředilo Slunce svou gravitací. Ale nemohlo na to stačit samo. Musel k tomu přispět alespoň jeden pomocník, jak ukázaly výpočty a modelování situace oběma vědci.

Loeb a Sirazh jsou dále přesvědčeni o tom, že i jiné hvězdné systémy mají své vlastní Oortovy oblaky. Včetně naší nejbližší sousední hvězdy Alfa Centauri, v jejíž „rodině“ jsou dokonce tři hvězdní „bratři“ – Alfa Centauri A, B a Proxima Centauri. Jejich oblak, kam si svou gravitací přitáhli vesmírná tělese, začíná tam, kde končí ten náš, Oortův – v polovině cesty od Slunce k Alfa Centauri.

I proto je pravděpodobné, že Slunce mělo „bratra“, a to zhruba stejně velikého jako ono samo, tedy „dvojče“. Obíhal kolem Slunce, ale velmi daleko, ve vzdálenosti cca 150 mld. km, tj. cca 1000x dál než Země dnes, a také daleko za oběžnou drahou Pluta vzdáleného od Slunce nejvíc 7,4 mld. km. Při pozorování ze Země by toto dvojče našeho Slunce vypadalo jen jako velká hvězda.

Z nějakého neznámého důvodu se ale toto „bratrství“, které trvalo několik set milionů let, asi před asi 4,5 miliardami let rozpadlo a jako dědictví nám tady zanechalo společně se Sluncem vytvořený Oortův oblak. Kam se ale potom naše sluneční dvojče podělo?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Živí potkávají mrtvé. Proč Mayové budovali podvodní labyrinty?

Bratr Slunce

Náš Oortův oblak a ten, který patří k Alfě Centauri, se navzájem dotýkají.

Někam do vesmíru a je dokonce možné, že bratr Slunce byl před několika lety nalezen. Alespoň vědci z velkého mezinárodního týmu, vedeného profesorem Ivanem Ramirezem z Texaské univerzity v Austinu tvrdili, že objevili hvězdu, která vznikla společně se Sluncem – byla vytvořena ze stejného materiálu jako ono a opustila její blízkost právě zhruba před 4,6 miliardami let. také Příbuznost naznačuje i trajektorie jejího pohybu. Nyní se nachází 110 světelných let od Slunce a je viditelná dalekohledem na východní obloze v souhvězdí Herkula, vedle Vegy. Od astronomů potom dostala prozaické označení HD 162826.

Nebyl sám

Při hledání bratrů našeho Slunce vědci vycházejí z hypotézy, že hvězdy se rodí ne jednotlivě, ale ve skupinách – klastrech a vznikají ze stejného oblaku plynu a prachu. Ukázalo se, že jsou si navzájem podobné, jak zvenčí, tak i v chemickém složení, nějaký čas drží pospolu a pak se rozloučí.

Tak se kdysi velmi dávno i vedle Slunce mohlo zrodit několik jeho bratrů. A možná i několik desítek jeho hvězdných sourozenců. Když se rozptýlili, ztratili se někde v naší Galaxii – v Mléčné dráze. Hledat a najít tyto sourozence našeho Slunce potom znamená zároveň zjistit, odkud, z jakého místa vesmíru, vlastně pocházíme. Stačí jen najít bod, kde se protínají trajektorie sourozeneckých hvězd a to bude to místo, kde se narodila celá naše „Sluneční rodina“.

Bratr Slunce, hvězda označená jako HD162826, odletěl 110 světelných let daleko. Je viditelný dalekohledem

Když vědci zjistí, kde přesně Slunce vzniklo, pokusí se určit podmínky, z nichž vzešla raná Sluneční soustava. A možná pochopí, co přesně přispělo ke vzniku života, a tedy i nás samotných, právě v ní.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadná struktura v kráteru Merkuru stále čeká na vysvětlení

-skm-

 

 

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit