Slavní upíři – víte, kteří to jsou?

ARCHIV / 12. 12. 2019

 Upíři stále vzrušují naši představivost. Tato stvoření noci jsou skutečným pramenem inspirace pro spisovatele a filmaře. Je to jakýsi svůdný krvežíznivec, který žije navždy a bude schopen učinit každého, kdo kousne, nesmírně nebezpečným.

Za dlouhé doby se legendy o upírech proměnily v nádherné příběhy. Realita však nebyla daleko od hollywoodských příběhů. Pojďme se seznámit s nejslavnějšími upíry v historii.

Drákula (čili Vlad Tepes)

Tato klasická upírská postava je kupodivu docela historická. Vládce rumunského Valašska Vlad Tepes, talentovaný vojenský stratég, se proslavil tím, jak byl krvežíznivý, ale k tomu ho dohnaly okolnosti. Nepil krev, ale neměl slitování s nepřáteli. Vlad se narodil v roce 1431 a byl v dětství rukojmím tureckého sultána. Od malička sledoval mučení tureckých nepřátel a je možné, že byl i sexuálně zneužíván. Propuštěn byl až jako mladý muž ve věku 17 let a po návratu domů se brzy stal vládcem Valašska. Dracul (Mladý Drak) byl krutým vládcem, jenže nic jiného mu nezbývalo. Možná právě v důsledku prožitých útrap si oblíbil tak krutý způsob popravy jako napíchnutí na kůl.

Hrabě Vargoshi

Hrabě, který žil ve střední Evropě v 18. století, byl sadista se sofistikovanými sexuálními sklony. Brutálně zabil asi tisíc dívek a během jedné z orgií spáchal sebevraždu. Legendy o jeho upírství se objevily po jeho smrti, když údajně 40 dní po jeho sebevraždě došlo k záhadným vraždám. Na nádvoří místního kostela bylo nalezeno sedm mrtvých žen se stopami po kousnutí na krku, kostelní kříže byly sraženy a ohnuty.

Objevil se proto názor, že hrabě byl prokletý. Jeho tělo proto bylo nově svázáno stříbrnými řetězy a jeho rakví se stal dubový sud, naplněný vroucí pryskyřicí. Sud byl hozen do hluboké studny, ale podle legendy hrabě i tak kdykoli chtěl, tak ožil. Nejprve potom zabil kněze, který opásal jeho tělo řetězy, a jedním z těchto řetězů ho uškrtil.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Novoroční magie. Co nás čeká v novém roce a jak si přičarovat to dobré?

Dr. Heinrich Spatz

Doktor z města Würzburgu se zapsal do historie kvůli svému podivnému koníčku. Muž, který se staral o zdraví občanů a věnoval se charitě, se ukázal jako skutečné monstrum. Všemi respektovaný člověk zabíjel bezdomovce, aby pil jejich krev, a jeho žena mu přitom pomáhala. Jeho první obětí byl jednoruký voják, který se léčil v nemocnici pro chudé. Později policie objevila v chirurgově domě hrob, kde bylo uloženo 18 rozřezaných mrtvol a Dr. Spatz v té chvíli zmizel beze stopy.

Hraběnka Báthory

Její upírská schopnost je zpochybňována, ale je známo, že hraběnka se oddávala ve svém volném čase tomu, že zabíjela nevinné dívky, a koupala se v jejich krvi. Věřila, že takové koupele mají omlazující účinek.

James Brown

Mezi portugalské upíry patří James Brown, který byl kuchařem na lodi. V roce 1866 ho kapitán nachytal v nákladním prostoru, jak pije krev z mrtvoly jednoho námořníka. Upír byl zajat, odvezen do Bostonu a obviněn z dvojité vraždy. Brownovi se však dařilo pít krev i z vězňů. V důsledku toho byl umístěn do psychiatrické léčebny, kde zemřel tam, protože už nikomu krev pít nemohl.

-skm-

Obr.: e-bay, LETś BLOG, Unredacted

 

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit