Skrývá se na hradě Bítov vstup do jiné dimenze?

Báje, mýty, legendy, pověsti / České záhady / Nadpřirozené jevy / Svět zvířat / 4. 8. 2020

Ve světě snad neexistuje hrad, který by nebyl opředen legendami a pověstmi. Na mnoha hradech a zámcích dochází k paranormálním jevům častěji než jinde. Jedním z nich je hrad Bítov. Najdeme ho na skalnatém ostrohu Želetavky a Dyje. Hrad byl založený v 11. století a byl jedním z hradů chránících jižní hranici českého státu.

Vstup do hradu Bítov

Architekt, který pro něj vybral toto místo, zcela jistě věděl, co dělá. Podle názorů psychotroniků se tady protínají dva silné energetické proudy a vyvěrají zde podle nich i silné proudy zemské energie. Jeden z těch nejsilnějších by se měl nacházet mimo obvod hradeb. Zajímavé je, že stejně jako na známém hradu Houska se i tady měla nacházet díra do pekla. Podle legend z ní měla vylétat ohnivá košťata a démonické bytosti. Nacházela se tedy právě v těchto místech jedna z dalších bran do jiné dimenze?

Uvolněný vstup do pekla

Podle dobových pramenů prý majitelé vstup do „pekla“ zasypali, podobně jako na již zmíněné Housce. Na zasypaném místě vznikla románská rotunda sv. Víta, kterou později nahradil kostel.Ve 20. století byla vybudována přehradní nádrž Vranov a kostel s přilehlou obcí byl zatopen. Ještě před zatopením byl však kostel zbourán, a tak byla vlastně odstraněna překážka, která bránila paranormálním silám pronikat do naší reality.

Záhadná světla v jezeře

K zajímavému jevu došlo v polovině devadesátých let minulého století, kdy se v jezeře pod hradbami koupala skupinka mladých lidí. Ti spatřili, jak se na vrcholku věže rozzářilo bílé světlo a ve stejnou chvíli se objevila zvláštní světla i pod hladinou. Nakonec prý vyletěla z vody modrá sršící koule. Došlo zde k výronu jakéhosi tajemného druhu energie, nebo snad šlo o neznámý přírodní jev?

 

Mohlo by vás ještě zajímat:  Žijí dodnes pterodactylové? Možná ano!

Přízrak někdejšího majitele

Kuriózní sbírka vycpanin

K paranormálním jevům prý dochází také na samotném hradě. V novogotické jídelně se po jistou dobu prý odsouvala od stolu křesla a jinde svědci viděli pohybující se světla. Někteří návštěvníci hradu dokonce slyšeli tajemné, strašidelné zvuky. Na Bítově bývá často viděn i přízrak někdejšího majitele hradu, barona Haase z Haasenfeldu. Toho si návštěvníci spojují zejména s bizarní sbírkou preparovaných psů a koček. Nejčastěji je vídán u hrobky v zámecké kapli či v místnosti, kde tento šlechtic spáchal sebevraždu. Kdysi ho na obou místech spatřili i místní průvodci, kteří na hradě spali. Barona prý dokonce viděli někteří turisté i za bílého dne.

Podzemní chodbou až do Rakouska?

Jako každý správný hrad má Bítov i rozsáhlý podzemní labyrint chodeb. Kroniky prý uváděly, že z hradu vedlo až deset únikových chodeb. Některé měly ústit ve skále pod hradem. Ty jsou však dnes již zatopené. Další z chodeb měla vést do kostela v nedaleké obci Zblovice a jiné zas na blízké hrady Cornštejn a Frejštejn. A dokonce údajně až do sousedního Rakouska, což asi bude přece jen přehnané.

Vranovská přehrada

Zázračný meč

Podle pověstí se má také hluboko uvnitř skály nacházet sál, ve kterém je ukryt tajemný meč. Jeho síla má spočívat v krystalu zasazeném do jílce zbraně a při správném použití z ní vyšlehne blesk, pod jehož úderem se taví i kámen. Meč prý měl ukrýt jakýsi bájný kníže, o kterém se však nic dalšího nedochovalo. Možná si řeknete, že jde jen o další legendu. Ale každá pohádka a pověst měla určitě reálný základ a podezřívat naše předky z naivity a hlouposti není vždy na místě. Dnes bychom o takové zbrani pravděpodobně řekli, že funguje na bázi laseru nebo využívá nějaké podobné energie. Mohl zbraň do podzemí ukrýt třeba i návštěvník z vesmíru či z jiné reality? A je možné, že se pro ni třeba jednou i vrátí? To bychom se potom opravdu měli na co těšit.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhada praslovanského kmene Antů. Kde a jak žili?

Petr Matura

Foto: www.mymythstories.com, autor


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit