Šílené a krásné světy slavného architekta

ARCHIV / TAJEMNO A EZOTERIKA / 18. 4. 2020

Na světě je mnoho dobrých architektů, ale ne každému se podařilo být tvůrcem celého směru. Architekt ze Španělska, Antonio Gaudi (25. 6. 1852 – 10. 6. 1926), měl v tomto ohledu skutečný dar. Anebo spíš neskutečný?

Základní myšlenkou jeho tvorby se stala snaha napodobovat svými stavbami přírodu a její dílo, navíc Gaudí pro své stavby vytvářel i příhodné okolí připomínající les, květinovou zahradu nebo krásnou horu.

Začínal s lampami

Cit pro přírodu, krajinu a stavby získával zřejmě už od dětství. Budoucí architekt se narodil v malém městečku Reus nedaleko Taragony a rád se procházel místními ulicemi. Spolu s Antoniem vyrůstali další čtyři bratři a sestry, později se rodina přestěhovala do Barcelony, kde Gaudí vystudoval nejprve střední a potom provinční architektonickou školu. Rád cestoval a poznával cizí kraje, zatoulal se až na jih Francie.

Zpočátku Antonio realizoval malé projekty, například lampy. Jeho první velkou objednávkou byla stavba domu Casa Vicens. V roce 1878 architekt zazářil na pařížské výstavě a od této chvíle byl už jen slavný. Došlo k tomu tak, že výstavu navštívil podnikatel Eusebi Güell, kterého tvorba Gaudího hluboce zasáhla. Tento muž se poté stal přítelem a patronem mladého, talentovaného umělce. Gaudí potom pro něj vytvořil mnoho projektů, například Park Güelli, inspirovaný novogotickými a orientálními motivy.

Casa Vicens

Nakonec bydlel na staveništi

V roce 1883 byl architekt pověřen návrhem kostela Svaté rodiny dnes známého jako Sagrada Família, který se stal jeho celoživotním a navíc také nedokončeným dílem. Antonio totiž nespěl k jeho závěru, ale rozhodl se začínat jej stále znovu a znovu. Vedle toho přijímal objednávky na návrhy budov ve Španělsku i v zahraničí. Jeho styl byl podle požadavků zadavatelů viktoriánský nebo moderní, ale postupně se v jeho dílech objevil naturalismus, který se stal jeho hlavním a především nenapodobitelným trumfem.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ozvěna minulých životů jménem xenoglosie

Jeho práce pohltila Gaudího tak, že mu nezbýval čas na nic jiného. Architekt neměl manželku ani děti, celý život žil jen svým uměním. Vrhl se na něj s šíleným odhodláním až posedlostí a postupně se změnil z pohledného a dobře upraveného mladíka změnil v uštvaného muže vyčerpaného prací.

Sagrada Família

Poté, co v krátké době zemřelo několik Gaudího příbuzných, přátel a zaměstnanců zemřelo, se architekt úplně ponořil do práce. Zabydlel se přímo na staveništi, nevnímal okolí. Tak se také stalo, že nešťastnou náhodou spadl pod tramvaj a na následky této nehody zemřel. Nikdo v něm bohužel v té chvíli nikdo nepoznal slavného architekta, svědkové nehody si mysleli, že starý zanedbaný muž je bezdomovec a nezařídili jeho převoz do nemocnice.

Doteky cizích světů

Dílo, které po Gaudím zůstalo, pro nás zůstává fascinující inspirací dodnes a znovu a znovu inspiruje a uchvacuje nové generace, i téměř sto let po architektově smrti. Dává nám zároveň nahlédnout do světů, které navštěvoval ve své mysli a ve kterých postupem času přebýval zřejmě stále více. A co když nebyly neskutečné, opravdu někde existují a Gaudí měl možná jako jediný z nás tu výsadu je navštívit?

Casa Batlló

-skm-

Obr.: www.allplacestovisit.com, www.wallpapercave.com, wikipedie, archiv autora

 

 


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit