Ruský  létající talíř? Mohl tu být

Různé / Vesmír, UFO a mimozemšťané / 16. 2. 2021

Sovětští konstruktéři letadel vytvořili řadu nejen úspěšných ale i naprosto převratných konstrukcí, z nichž některé mohou být plným právem označeny za létající talíře. Nepřímo tak dokázali, že dopravní prostředky tohoto typu nemusí patřit jen do sci-fi a záhadologické literatury.

Na počátku 80. let 20. století tak geniální návrháři pod vedením L. N. Šukina skutečný „létající talíř“ – EKIP. Název byl sestaven jako zkratka ze slov ekologie a pokrok (ekologija i progress).

Udivující letové vlastnosti

Letadlo mohlo mít různé velikosti – od vzletové hmotnosti jedné tuny, které uneslo 2 osoby, přes 9, 12, 45 až po 360-ti tunový letoun schopný uvézt až 120 tun nákladu nebo až 1200 cestujících. Postavit a uvést do provozu se v roce 1993 podařilo jeho devítitunovou variantu

To hlavní na něm byl ale princip jeho letu – trup, podobající se disku, se mohl pohybovat na vzduchovém polštáři ve výšce minimálně tři metry nad zemí nebo nad vodní hladinou jako vznášedlo (ekranoplán). A také vzlétnout a přistát na jakémkoli povrchu – písku, bažině, sněhu, vodě – a to na „přistávací dráze“ dlouhé maximálně 600 metrů. Zajímavé byly i jeho letové parametry. Maximální výška letu mohla dosáhnout až 11 km, rychlost 700 km/h a dolet až 6000 kilometrů.

Kam se ztratil?

Každý, kdo viděl prototypy v pohybu, byl uchvácen jeho schopností hladkého přechodu na rychlý pohyb s možností prudké změny letové výšky. Teoreticky EKIP nemohl havarovat ani při poruše motoru – v takovém případě jen přešel do skluzu a hladce tak přistál. Mohl létat na letecký petrolej, směs plynů, a dokonce na zvláště ekonomickou směs benzínu s vodou. Byly vyvinuty vojenské i civilní verze a také bezpilotní varianta.

V obtížných 90. letech se Šukin pokusil získat pro svůj EKIP financování, ale bez úspěchu. Když zemřel na infarkt, byl v roce 2001 letecký závod v Saratově nucen převést vývoj EKIPu na Západ výměnou za investice. A tam už šlo všechno jen do ztracena. Anebo naopak – do tajných laboratoří? Podle toho, co občas vídáváme na obloze, by to i bylo možné…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Temné stránky historie - koncentrační tábory Svaté Magdaleny

-skm-

Obr.: wikipedie, archiv autora

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit