Rubín, kámen Slunce a králů, chrání i proti infekcím

Báje, mýty, legendy, pověsti / Ezoterika / Světové záhady / 10. 12. 2020

O drahých kamenech a jejich léčivých účincích bylo již napsáno mnoho knih. Mezi nejcennější drahé kameny je pak bezesporu počítán rubín. Jeho jméno je odvozeno z latinského slova ruber – červený.

Rubín patří mezi tzv. korundy. V čisté, bezbarvé podobě se v přírodě nachází velmi zřídka. Rubín vyniká svojí tvrdostí a jeho estetickou hodnotu umocňují pozoruhodné optické vlastnosti. Nejlepší rubíny na světě pocházejí z nalezišť v Barmě. Zdejší rubíny mají jasně červenou barvu s velmi zvláštní fluorescencí.

Rubín Černého prince v britské královské koruně?

Jako královský dar

Nejcennějšími jsou unikátní valouny pocházející z Cejlonu. Již Marco Polo psal o tom, že cejlonský vládce měl nejkrásnější rubín, jaký kdy spatřilo lidské oko. Též král Šalamoun (10. st. př. n. l.) získal drahokamy právě odtud, aby se mohl ucházet o královnu ze Sáby. Další naleziště najdeme v Indii, Madagaskaru, Severní Karolíně nebo v Tanzanii.

Teprve moderní vědecké analýzy odhalily, že mnoho těchto kamenů jsou vlastně spinely. Spinel je chemicky velice podobný rubínu a v červené variantě je od něj téměř k nerozeznání. K záměně v tomto smyslu došlo již ve středověku, kdy názvem karbunkulus byl označován jakýkoliv vzácný kámen červené barvy, tedy kromě rubínu a spinelu rovněž také i granát nebo rubelit.

V rukách anglických vládců

Ve skutečnosti spinel je též tzv. Rubín Černého prince. Přesto patří mezi nejcennější kameny světa. Váží mezi 167 až 170 karáty a od roku 1367 náležel anglickému královskému rodu. Tehdy ho měl získat princ Edward z Woodstocku za pomoc ve válečném tažení od kastilského krále Petra I. Postupně byl osazován do anglických královských korun rodů Stuartovců a Tudorovců a součástí britské královské koruny je i dnes. Vzhledem k ne vždy šťastným osudům anglických králů a královen je někdy pokládán za prokletý.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ötzi - co nám sdělila nejstarší mumie Evropy?

Druhým největším spinelem je Timúrův rubín vážící 352,2 karátu. Roku 1849 ho v Indii získala Východoindická společnost pro královnu Viktorii. Spinel byl ponechán v původním stavu a můžeme na něm najít rytinu s perským textem. Dnes je osobním majetkem královny Alžběty II.

Timúrův rubín

V koruně indických králů

Mezi nejstarší kameny s nejdelší historií patří rubín patřící Čandraguptovi II., vládci indického království Udždžajn, známý také jako Chatrapati Manik Ruby (rubín čatrapati manika, čili velkého krále). Legenda stará 2000 let vypráví, že po svém nástupu na trůn si král nechal vyrobit novou korunu. Učenci mu poradili, aby koruna obsahovala devět základních drahokamů, symbolizujících všechny Indům tehdy známé „planety“, zřejmě vč. Slunce a Měsíce a některých hvězd. Přední místo mezi nimi měl zaujímat právě rubín symbolizující Slunce, protože to vládne všem oběžnicím. Tento rubín potom zdobil koruny mnoha mocných indických vládců a naposledy byl spatřen v roce 1934 v Londýně po osazení do nové tiáry. Od té doby se o něm neví.

Jak pomáhá?

Rubín dodává energii, podporuje intuici a je spojen se srdečními záležitostmi. Proto také přísluší srdeční čakře. Nejvhodnější je pro znamení Lva, Berana, Štíra a Raka. V duševní oblasti posiluje harmonii, intuici a lásku. Chrání také před negativními vlivy okolí. V oblasti fyzického zdraví rubín pomáhá při dně, nákazách a horečkách. Již od starověku je známo jeho blahodárné působení na stavy slabosti a duševní letargie. Rubín dokáže posilovat zrak a prokrvuje zrakové ústrojí.

Ke všem kamenům bychom měli přistupovat jako k živým bytostem. Pak se nám stejně jako živé bytosti odvděčí a naši péči nám mnohonásobně vrátí…

Petr Matura

Obr.: wikipedia, www.medium.com, www.navrangindia.blogspot.com


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit