Rána do hlavy a z člověka je světec. Skutečně?

BYLINKY A LÉČITELSTVÍ / Světové záhady / TAJEMNO A EZOTERIKA / 14. 4. 2020

Přesně to se stalo jedné z nejzáhadnějších a zároveň nejkontroverznějších postav ruských dějin – Rasputinovi. Zjistit ale, co je o něm je pravda a co jen legenda, je více jak sto let po jeho smrti stále těžší. Jisté je ale jedno. Kdyby nedokázal carské rodině reálně pomáhat, sotva by si u carevny i dvora vysloužil takovou přízeň.

Budoucí divotvůrce Grigorij Jefimovič Rasputin se narodil 21. ledna 1869 v malé vesnici v Tobolské gubernii. Jeho mimořádné schopnosti prý byly patrné už v dětství.

Nový život díky výprasku

Věděl, kam se poděla ta která věc, anebo uměl uzdravit pochroumaného koně. Jsou to spíše však jen legendy, protože když dospěl, byl znám i jako zloděj a prostopášník. Při jednom výprasku či bitce po nějaké jeho lumpárně dostal úder do hlavy tak silný, že se skácel a dlouho zůstal ležet v bezvědomí. Když se probral, prohlásil se tento původně nevzdělaný ruský mužik za nového člověka a obrátil se k Bohu. Záhy se kolem takto samozvaného světce soustředila družina obdivovatelek, které ho doprovázely a uctívaly na každém kroku.

Postupně se pověst svatého až zázračného muže donesla až do Petrohradu a k carskému dvoru, kde si zajistil přízeň a pozornost svými výjimečnými schopnostmi a uhrančivýma hypnotizujícíma očima, kterými, pochopitelně, působil zvláště na ženy. A když rozmlouval s různými lidmi, dělo se to na takové vysoké úrovni, že i mnohé vzdělané lidi i teology překvapilo, že před nimi vlastně sedí prostý mužik, který sotva umí číst a psát.

Předpověděl zkázu Ruska i svou smrt

Rozhovor s ním prý byl také utěšující. Rasputin byl schopen pochopit, co člověka trápí, a po rozhovoru s ním se všichni cítili klidní a uvolnění. I proto si ho oblíbila carevna Alexandra Fjodorovna, která byla kvůli carevičově nemoci, tehdy neléčitelné a smrtelně nebezpečné hemofilii, na hraně nervového zhroucení. Rasputin se proto rychle stal blízkým přítelem carské rodiny, vždy po ruce, aby mohl carevnu podporovat a radit jí.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Hotový zázrak. Cutomu Jamaguči jako jediný přežil Hirošimu i Nagasaki

Je otázkou, co bylo za jeho proroctvími, zda dar mimosmyslového vnímání, anebo bystrý intelekt a přece jen výborná znalost ruských poměrů, případně kombinace obojího. Předpovídal mnoha lidem, a jeho proroctví se ukázaly pravdivými. Měl i vize budoucnosti, včetně významných událostí, jako porážka carské námořní flotily ve válce s Japonskem, nebo začátek únorové revoluce v roce 1905 kvůli nedostatku chleba. Varoval také před vstupem Ruska do první světové války, protože to povede ke katastrofě. Správně předpověděl i smrt carské rodiny, která měla nastat do dvou let po jeho vlastní smrti…

Rasputin s carskou rodinou

Vůle a víra místo antibiotik

Kromě darů poskytovat útěchu a jasnovidnosti Rasputin dokázal i uzdravovat. Pozoruhodné případy popisuje i Rasputinova dcera Matrjona. Jednou se např. při putování po Rusku zastavila spolu s otcem na noc v jedné usedlosti. Dcera selky byla na umření a Rasputin ji držením za ruku a dlouhým čtením modliteb dokázal do rána zcela uzdravit.

Kromě jiných Rasputin dokázal uzdravit i sám sebe. Když ho v roce 1914 bodla jedna žena rezavým nožem do břicha, soudilo se, že takové zranění nemůže přežít. On však celé hodiny a dny opakoval: „Budu žít, budu žít.“ A přežil.

Ale nejvýraznějším a přitom i potvrzeným případem Rasputinova léčitelského umění je jeho pomoc careviči Alexejovi. Ten od dětství trpěl tehdy neléčitelnou anémií a hemofilií, kterou zdědil po svých urozených předcích. Kvůli nemoci se mu každá oděrka nebo modřina hojila velmi zdlouhavě a i drobné zranění mohlo skončit jeho smrtí vykrvácením.

Tam kde si lékaři nevěděli a ani nemohli vědět rady, Rasputin pomoci dokázal careviči pomoci a ulevit. Proto měl vždy volný přístup do paláce, aby v případě potřeby mohl zasáhnout neprodleně. A uměl to i na dálku. Když se carevič jednou v Polsku ocitl blízko smrti a koncilium lékařů už považovalo jeho stav za beznadějný, z Ruska přišel telegram od Rasputina. Psalo se v něm, že všechno bude v pořádku a „ten malý“ nezemře. A tak se i stalo. Lékaři pokrčili rameny a nazvali to zázrakem. Čím také jiným. K zastavení Alexejova krvácení dokonce někdy i jen telefonický rozhovor s Rasputinem.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Pohanské kořeny křesťanských Velikonoc

Vražedný večírek

Rasputinovo výsostné postavení u carské rodiny i celého dvora ovšem budilo i závist a žárlivost, která brzy přerostla do snahy o jeho fyzickou likvidaci. Skupina jemu nepřátelských šlechticů vylákala Rasputina za tím účelem 30. prosince 1916 na večírek.

Traduje se, že tam chtěli Rasputina nejprve otrávit sušenkami, ale jed nepůsobil. Poté jej střelili, ale Rasputin se i tak zvedl a vyběhl ven. Když ho spiklenci dostihli a znovu střelili, domnívali se, že je mrtvý a jeho tělo hodili do Něvy. Pitva prý ale prokázala, že Rasputin přežil i to a skutečnou příčinou smrti bylo až utopení. To je vše je ale jen legenda, ve skutečnosti byl Rasputin zastřelen jedinou ranou mířenou doprostřed čela. V podstatě tedy šlo o regulérní popravu.

Pomáhá i dnes?

I tak si ale Rasputin dodnes pro některé lidi dodnes uchovává aureolu světce a zázračného léčitele. Nakonec, proč ne. Když to někomu pomůže…

-skm-

Obr.: www.busy.org, www.imged.pl, www.dailymail.co.uk, archiv autora

 

 

 

 

 

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit