Proč nás mimozemšťané neslyší? A proč neslyšíme my je?

ARCHIV / 30. 4. 2019

Přední světový odborník na hledání mimozemského života řekl, že lidé si tento svůj úkol zkomplikovali sami.

Frank Drake

Vysíláme slaběji než dříve

Na zvláštním zasedání Královské společnosti v Londýně, kde se v roce 2011 probíraly problémy hledání mimozemské inteligence, to prohlásil americký astronom Frank Drake. Již téměř půl století se zabývá hledáním radiových signálů ve vesmíru a nyní sdělil svým kolegům, že lidstvo si své šance na to, aby bylo slyšeno ve vesmíru, samo snižuje.

Astronomové jsou přesvědčeni o tom, že bude-li mimozemská inteligence chtít najít jiné civilizace v galaxii, bude se snažit zachycovat její různé signály např. televizní nebo radiové vysílání. Pozemští vědci si počínali a počínají stejně, ale zatím úspěch neměli. Zažívá ještě někdo v Galaxii stejný něco podobného?

„Problém je v tom, že my sami děláme vše pro to, abychom nebyli slyšet,“ řekl na konferenci dr. Drake. A má pravdu. Dříve jsme tu měli televizní a rozhlasové vysílání založené na používání obrovských pozemních stanic o výkonu tisíce wattů. Jimy vysílaný signál pokryl nejen celou Zemi, ale šířil se i do vesmíru. Případní mimozemšťané tak měli možnost zachytit tato naše „poselství“ i na obrovskou vzdálenost.

Ve spirálové galaxii M106 v souhvězdí Honicích psů se nachází nejméně pět planet podobných naší Zemi

Dnes se ale většina programů vysílá přes satelit a na pozemní vysílání stačí mnohem slabší pozemní vysílače a antény než dříve. Kromě toho v USA již přešli kompletně na digitální vysílání a totéž se brzy stane v Evropě. Naše současné signály mířící do vesmíru tak budou čtyřikrát slabší, protože na jejich vysílání se použije méně energie. „A není daleko doba, kdy nás nebude „slyšet“ vůbec,“ řekl Frank Drake.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Křesťanské rytíře na Blízkém východě děsili gúlové. Nejradši sídlí na hřbitovech

Co když oni také?

Pokud k takovému vývoji došlo na naší Zemi, lze předpokládat, že totéž se s největší pravděpodobností odehrálo u mimozemšťanů. Možná mají dokonce ještě daleko pokročilejší techniku vysílání televizních a rozhlasových signálů. Proto je, podle dr. Drakea, bude ještě obtížnější zachytit.

Většina zúčastněných vědců vyjádřila své absolutní přesvědčení o existenci života na jiných planetách. Lord Rees, ředitel Greenwichské observatoře, řekl, že brzy budeme schopni objevovat planety o velikosti Země u vzdálených hvězd, a dokonce i určit, jestli jsou na nich kontinenty a oceány. Bude ale velmi obtížné zjistit, zda na nich existuje nějaká forma života.

A pokud bychom mohli získat jen obraz planety podobné Zemi obíhající kolem jiné hvězdy, byl by to obrovský pokrok. A pokud objevíme mimozemský život, a to i v té nejjednodušší podobě, bude to největší objev XXI. století…

Mimozemšťané mohou vypadat úplně jinak, než si je představujeme

Anebo úplně jinak

„Samozřejmě, mohou existovat i mimozemské formy života pro člověka nepochopitelné, které ho daleko přesahují, asi podobně jako člověk přesahuje šimpanze,“ dodal Reese.

Jak by tom asi vypadala komunikace s takovým druhem mimozemské civilizace?

-skm-

Hlavni foto: Největší radioteleskop na světě  o průměru přes 500 metrů se dnes  nachází v Ćíně v provincii Kuej.čou (AP News)

Ilustrační foto: wikipedia, Smithsonian Insider, Mantis Extraterrestrials 

 


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit