Přízrační lidé – nový druh člověka a zároveň velká záhada

ARCHIV / Světové záhady / 9. 6. 2020

Sice je nikde nepotkáme, protože jde o druh vyhynulý, ale stejně zřejmě jejich odkaz nosíme ve své genetické informaci. Kde se vzala, kdy se objevila, a kdo byla záhadná stvoření, se kterými se lidé křížili dříve, než opustili Afriku a usadili se na jiných kontinentech naší planety?

Lidé u kmene Mende – nositelé „přízračných“ genů

Antropologové a genetici z Kalifornské univerzity (Department of Human Genetics, University of California, Los Angeles) pod vedením Aruna Durvasula a Srirama Sankararamanoma provedli studie, ve kterých byly zkoumány genomy více než 400 obyvatel kmene Joruba a Mende žijících v západní části Afriky.

Kdo žil v Africe?

Ti jsou obvykle klasifikováni jako domorodí Homo sapiens (člověk moudrý), tj. lidé našeho druhu, na jejich území lidé dvou druhů člověka – neandertálci (Homo neanderthalensis) a denisované (Homo denisoviensis), kteří migrovali v opačném směru, tj. z Eurasie do Afriky, nepronikli a tudíž se s nimi ani nezkřížili.

Proto byly genomy afrických druhů člověka Homo sapiens dosud považován za tamní původní a prvotní druh. Badatelé Durvasula a Sankararaman však v těchto genomech objevili nepochopitelné „příměsi“, 2 až 19 % nějakého jiného, dosud neznámého genomu, o kterém vědci dosud nevěděli. A nenašli k nim žádnou jinou analogii – ani v současnosti, ani v minulosti.

Stopy přízračných lidí

Tyto cizí stopy v genomu Afričanů svědčí o tom, že se první Afričané stýkali a křížili s lidmi druhu, které věda doposud nezná. O těchto záhadných hominidech je známo pouze jedno – že kontakty s nimi začaly asi před 50 tisíci lety. Mohlo by proto jít nejen o dosud neznámé poddruhy Homo sapiens, ale i o naše vzdálenější předchůdce, příslušníky nějakého neznámého druhu Homo erectus nebo Homo habilis. Než o nich budeme vědět více, dali jim lidé protatimní jméno „přízrační lidé“ (Ghost Human), protože zatím nejsou nic než „přízračnou“ genetickou stopou. Podle těch nejodvážnějších spekulací ovšem mohou mít tyto stopy i nepozemský původ. I když věřit, že je zde zanechali mimozemšťané, kteří uvízli v Africe po havárii své kosmické lodě, je naivní, můžeme nějaký cizí, nepřírodní zásah do lidského genomu zcela vyloučit?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Silvestr a Nový rok – ohňostroje i konec světa. Ale proč?

-skm-

Obr.: archiv autora

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit